Nie tylko murale. Łódź wprowadza w przestrzeń miejską inne formy artystyczneUM Łódź - 22-06-2016 16:48


W ramach Uniqua Art Łódź na ulicach Łodzi powstanie sześć dzieł streetartowych, które wyjdą poza ramy dominującego w łódzkim streetarcie muralu. Powstaną trójwymiarowe instalacje i rzeźby, które nie tylko będą zdobić i intrygować, ale również wpiszą się w klimat odnowy miasta.

Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali i tworzenie miejskiej galerii sztuki złożonej z realizacji związanych nie tylko z malarstwem - rzeźby, płaskorzeźby, instalacje artystyczne, realizacje site-specific - informuje oficjalny portal miejski Łodzi.

Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpiszą się w krajobraz miasta. Taką rolę spełni chociażby praca Krzysztofa Syrucia, który w porozumieniu ze Spółdzielnią Zarzew i Zarządem Zieleni Miejskiej, przeprojektuje i odnowi skwer przy zbiegu ulic Tatrzańskiej i Przybyszewskiego. W miejscu chodników na alejkach pojawią się artystyczne obrazy Syrucia z żywicy epoksydowej.

W ramach projektu powstanie również w ścisłym centrum Łodzi instalacja z książek, hiszpańskiej artystki Alicii Martin. Do współtworzenia tej instalacji organizatorzy zaproszą łodzian, którzy zechcieliby przekazać książki na potrzeby pracy. Amerykanin Crystal Wagner stworzy czasową instalację z różnokolorowych, sztucznych materiałów na narożnej kamienicy u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Więckowskiego. Przy siedzibie Towarzystwa Uniqua, na murze od strony alei Piłsudskiego zobaczymy pracę malarską z wykorzystaniem ceramiki, szkła i luster katowickiej artystki Mony Tusz. Łódź wzbogaci się również o wielkoformatową rzeźbę duetu Daniel Kaliński i Tomasz Górnicki, a znani łodzianom z niejednej ściany Etam Cru oraz Robert Proch jako jedyni z zaproszonych do projektu stworzą mural, w rozumieniu dzieł, z którymi do tej pory obcowaliśmy w Łodzi.

W ramach projektu, do końca roku, w przestrzeni miejskiej Łodzi powstanie 6 realizacji plastycznych, stworzonych przez artystów  z Polski, Hiszpanii i USA. Cztery z nich będą miały charakter stały. Dwie – instalacja z książęk Alicii Martin oraz forma przestrzenna Crystala Wagnera oplatająca kamienicę przy Piotrkowskiej 29, to dzieła tymczasowe.

Łódzkie Centrum Wydarzeń podpisało umowę z firmą UNIQA, która będzie sponsorem tytularnym tegorocznego projektu artystycznego Uniqua Art Łódź