Innowacyjny projekt pracowni AP DIZAJN powstał z myślą o tych, którzy cenią ekologię. Oryginalny materiał użyty do projektu doskonale harmonizuje się z krajobrazem.
Re_ed to projekt, który pracownia AP DIZAJN wykonało na zlecenie firmy Tartak Jagodno. Firma znajduje się nad Zalewem Wiślanym – pięknym akwenem wodnym bogatym w faunę morską i florę, szczególnie w trzcinę. Głównym założeniem było stworzenie produktu ekologicznego poprzez wykorzystanie zasobów firmy, która w głównej mierze pozyskuje drewno iglaste na różne lokalne potrzeby, ale także trzcinę, która w dużym stopniu wykorzystywana jest na pokrycia dachowe.
W związku z tym, że trzcina jest materiałem naturalnym, oraz doskonale harmonizującym z krajobrazem posiada duże grono zwolenników w Polsce, jak i w całej Europie. Firma sprzedaje rocznie ok. 100.000 wiązek trzcinowych o średnicy 60cm. Projektanci razem z Tartakiem Jagodno postanowili wykorzystać w projekcie zasoby, które są na miejscu, co ma tym samym podkreślać tożsamość oraz kontekst produktu. - Coraz więcej społeczeństwa oczekuje od producentów odpowiedzialności, tego, że będą oni dbali o nasze wspólne dobro, o nasze zasoby i wykorzystywali je w sposób racjonalny. Po drugie, oczekują, że produkt będzie mówił coś więcej niż „zostałem wyprodukowany w Chinach”, oczekują „wbudowanej” informacji o pochodzeniu - zaznaczają Agata Zambrzycka i Piotr Górski z pracowni AP DIZAJN.
Innowacyjność polega na wykorzystanie łodyg trzciny jako materiału konstrukcyjnego - trzcina zastępuje nogi siedziska Re_ed. Trzcina uformowana w bardzo zbity element jest bardzo wytrzymała, nie gnije pod wpływem wilgoci, oraz jest ognioodporna. - Dodatkowo wykorzystaliśmy trociny jako wypełniacz cementu. Zdecydowaliśmy się na ten krok z kilku przyczyn, głównym argumentem za zastosowaniem trocin zamiast kruszywa była waga, ponieważ zaoszczędziliśmy na 1 siedzisku ok. 3-4 kg - dodają. Dzięki temu, że projekt powstaje w tartaku, trociny są naturalnym odpadem produkcyjnym, którego zawsze jest pod dostatkiem, a który normalnie jest wykorzystywany do spalania, ogrzewając wszystkie budynki zakładu. Projektanci wykonali wiele testów składu mieszanki betonowej, proporcji składników, ścieralności, po to, aby przyszły produkt był jak najlżejszy, a jednocześnie wystarczająco wytrzymały, by przetrwał w naszych warunkach atmosferycznych, oraz posiadał zdolność do biodegradacji.
Projekt powstał głównie z myślą o osobach ceniących ekologię, świadomych wpływu jaki ma człowiek na środowisko naturalne. - Projekt kierujemy także do firm oraz instytucji państwowych stawiających na oryginalność, gospodarujących w racjonalny sposób miejsca użyteczności publicznej. Produkt może stać się niebanalnym uzupełnieniem dla miejsc, które chcą mówić o swoim pochodzeniu, np. w nadmorskiej restauracji, cichym hotelu na Mazurach, Urzędzie Miejskim na Helu - podkreślają.
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska