×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niebawem otwarcie Muzeum Pamięci w Oświęcimiu

  • Autor: PAP
  • 15 kwi 2022 15:41
Niebawem otwarcie Muzeum Pamięci w Oświęcimiu
Niebawem otwarcie Muzeum Pamięci w Oświęcimiu, fot. shutterstock

25 kwietnia nastąpi uroczyste otwarcie wystawy stałej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformowała w piątek PAP odpowiedzialna za kontakty z mediami w tej placówce Agnieszka Perzyńska. Ekspozycja upamiętnia m.in niosących pomoc więźniom Auschwitz.

REKLAMA

Muzeum Pamięci jest nową placówką. Powstało w zaadaptowanym dla jego potrzeb budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 2020 r. i zakończyły w ub.r. Potem zamontowana została wystawa.

Muzeum będzie można zwiedzać już w maju.

Przedstawiciel muzeum Piotr Tarczyński, gdy muzeum latem ub.r. zawarło umowę na wykonanie wystawy, informował PAP, że wprowadzi ona zwiedzającego w historię ziemi oświęcimskiej uwypuklając najpiękniejsze miejsca i najcenniejsze zabytki. Przybliży życie mieszkańców w czasach międzywojennych i podczas niemieckiej okupacji. Ukaże pomoc, jaką więźniom Auschwitz udzielała okoliczna ludność polska. Przybliży też czasy powojenne i represje oraz prześladowania, jakim poddani zostali mieszkańcy działający podczas okupacji w ruchu oporu i niosący pomoc więźniom Auschwitz.

Tarczyński zapowiadał, że zobaczyć będzie można wiele pamiątek, a za pomocą multimediów usłyszeć relacje świadków.

Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się we wsparcie więźniów. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie