×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niebawem rozbudowa Opery Wrocławskiej

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 26 kwi 2018 10:06
Niebawem rozbudowa Opery Wrocławskiej
fot. unsplash

16 mln zł będzie kosztować pierwszy etap przebudowy Opery Wrocławskiej. Dzięki rozbudowie, w podziemnej kondygnacji powstaną nowe pomieszczenia, w których znajdą się m.in. magazyny kostiumów, rekwizytów oraz biblioteka multimedialna.

REKLAMA

Jak poinformował w środę dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski, w związku z otrzymaniem dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości prawie 11 mln zł, zarząd Opery Wrocławskiej ogłosił przetarg na realizację pierwszej części rozbudowy opery. Zakłada on budowę podziemnej kondygnacji w miejscu istniejącego na tyłach opery parkingu. W podziemnych pomieszczeniach znajdą się m.in. magazyny kostiumów i rekwizytów teatralnych oraz biblioteka multimedialna. "Przewidujemy, że wartość tego projektu wyniesie 16 mln zł" - powiedział Nałęcz-Niesiołowski.

Na ten cel opera otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w wysokości blisko 11 mln zł, a także wsparcie z budżetu województwa dolnośląskiego na kwotę ponad 4,5 mln zł.

"W tym momencie trwa przetarg na część pierwszą rozbudowy, czyli prace związane z archeologią, z pracami typowo ziemnymi potrzebnymi do dalszej inwestycji. Prace ziemne, które chcemy zrealizować, mają zakończyć się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego" - dodał dyrektor opery. Zakończenie rozbudowy podziemia planowane jest na I kwartał 2020 r.

Równocześnie w operze trwają przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu rozbudowy instytucji, który będzie miał charakter partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak tłumaczył dyrektor opery, na terenie obecnego parkingu ma powstać budynek mieszczący m.in. duże sale prób dla orkiestry i chóru, a także mniejsze sale prób dla solistów.

"Jeżeli uda nam się skutecznie przejść przez procedurę partnerstwa publiczno-prywatnego, wówczas nowo powstały budynek miałby dwie części, w tym jedną związaną z działalnością partnera prywatnego. Taki partner zobowiązałby się do wybudowania ze swoich środków nowych sal prób na potrzeby opery, a sam mógłby w ramach tego budynku prowadzić swoją działalność" - mówił. Jak dodał, taką działalnością mogłyby być usługi hotelowe albo biurowe.

"Byłby to pierwszy w kraju przykład połączenia finansowania środków unii europejskiej ze środkami pochodzącymi z partnerstwa publiczno-prywatnego" - ocenił Nałęcz-Niesiołowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie