×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niebawem start budowy Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie. To projekt Limba Eko

  • Autor: www.krakow.pl
  • 01 lut 2023 12:06
Niebawem start budowy Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie. To projekt Limba Eko
Centrum Kultury Ruczaj ma być gotowe w listopadzie 2024 r., fot. www.krakow.pl
Niebawem start budowy Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie. To projekt Limba Eko

W najbliższym czasie rozpocznie się budowa Centrum Kultury Ruczaj przy ul. Przyzby w Krakowie. Inwestycja została podzielona na pięć etapów, ostatni zakończy się w listopadzie 2024 r.

REKLAMA

  • W środę, 1 lutego, podpisano umowę na budowę Centrum.
  • Wartość umowy to blisko 55,6 mln zł, z czego 30 mln zł stanowi dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład.
  • Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

 – Nowoczesny budynek Centrum Kultury Ruczaj będzie pełnił funkcję kulturalną dla osób w każdym wieku – od najmłodszych, do seniorów. Będzie dostosowana do potrzeb mieszkańców dzielnicy, zostanie skomunikowana poprzez zagospodarowanie terenu i układ komunikacyjny z istniejącym osiedlem budynków mieszkalnych należących do gminy – zaznacza prezydent Jacek Majchrowski.

Centrum Kultury Ruczaj jako filia Centrum Kultury Podgórza będzie realizowany przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Projektowe ŁĘGRPRZEM sp. z o. o. na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez firmę Limba Eko sp. z o.o.

Szklana fasada, kolorowe światłołamacze

Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Bryła budynku będzie zwarta z zaokrąglonymi narożnikami, częściowo podcięta od strony zjazdu do garażu podziemnego, co doda jej lekkości. Na elewacjach zostaną zamontowane kolorowe światłołamacze, a foyer w parterze będzie doświetlone przez szklaną fasadę.

W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.

Na pierwszym piętrze znajdzie się balkon sali widowiskowej, kawiarnia połączona z foyer. Na drugim i trzecim piętrze przewidziano pomieszczenia edukacyjne oraz część administracyjną Centrum. Na część edukacyjną składają się m.in. pracownia plastyczna i ceramiczna z niezbędnym zapleczem, lektorium do prowadzenia zajęć z języków obcych, dwie pracownie oświatowe (z możliwością ich połączenia), cztery sale muzyczne (do nauki gry na instrumentach i zajęć wokalnych), trzy sale taneczne (z możliwością ich połączenia) – w których planowane są m.in. zajęcia baletowe, z tańca nowoczesnego czy latino oraz sala spotkań klubowych.

Centrum Kultury Ruczaj ma być gotowe w listopadzie 2024 r., fot. www.krakow.pl
Centrum Kultury Ruczaj ma być gotowe w listopadzie 2024 r., fot. www.krakow.pl

Będzie również kolorowa i bezpieczna przestrzeń przeznaczona dla najmłodszych, w której będą organizowane zajęcia w ramach Klubu Rodziców (dla dzieci do lat 3. z  opiekunami) – m.in. umuzykalniające, sensoryczne i ogólnorozwojowe. Budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla matek z dziećmi. 

Dzielnicowy dom kultury

Podstawową funkcją Centrum będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń Centrum Kultury Ruczaj pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów.

Nie bez znaczenia będzie również promowanie nauki i technologii. Zgodnie z założeniem, ośrodek ma być także lokalnym forum kreowania i wymiany myśli społecznej, miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku.

Lepsza dostępność dla mieszkańców

W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.

Ponadto, inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017 – 2020 osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach prac zewnętrznych zostanie nasadzona nowa zieleń oraz zamontowane obiekty małej architektury. 

Z uwagi na dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład, realizacja umowy będzie podzielona na pięć etapów, związanych z płatnościami. Terminy zakończenia poszczególnych etapów to 30 czerwca 2023 r., 30 października 2023 r., 28 czerwca 2024 r., 15 listopada 2024 r. oraz ostatni etap kończący realizację inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie