×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niedoszła siedziba Kolei Mazowieckich w rękach trójmiejskiego inwestora. Co planuje deweloper na działce przy Solec 57?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 kwi 2022 15:36
  • Aktualizacja: 14 kwi 2022 15:37
fot. shutterstock

Dawniej punkt rozładunkowy na szlaku solnym, na przecięciu pięciu szlaków handlowych, pamiętający początki starej Warszawy. Dzisiaj realna spuścizna dawnej osady, historyczna część Powiśla, sąsiadująca m.in. z jednym z największych warszawskich parków. Działka wraz z zabudową przy ul. Solec 57, bo o niej mowa, znalazła właśnie nowego właściciela – trójmiejskiego dewelopera Moderna Holding.

REKLAMA

Koleje Mazowieckie kupiły budynek przy ul. Solec 57 w 2014 roku od Urzędu Marszałkowskiego. Wcześniej znajdowała się w nim siedziba Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Koleje planowały wyremontować obiekt, jednak ostatecznie trafił pod młotek.

Solec starszy niż Warszawa

Solec to ulica łącząca niegdyś Starą Warszawę z Solcem, który w końcu XIV w. został podporządkowany jej jurysdykcji. Wzdłuż niej zabudowała się wieś Solec, zwany wówczas ze staropolskiego Szolcem. Oprócz drewnianych domów mieszkalnych znajdowały się przy nim liczne składy i magazyny oraz żupy solne.

W XVIII w. przy Solcu powstały zaczątki dzielnicy przemysłowej. W połowie XIX w. zabudowa Solca składała się z 43 kamienic i domów murowanych oraz 23 drewnianych. W XIX w. na Solcu czynna była przystań, z której przeprawiano się łodziami na Saską Kępę. Ok. 1910 nad Solcem wybudowano wiadukt mostu Poniatowskiego, a w latach trzydziestych - wiadukt kolejowej linii średnicowej.

Podczas powstania 1944 Solec był miejscem zaciekłych walk oddziałów Armii Krajowej i Armii Ludowej oraz desantu z Pragi 3 Dywizji Piechoty I Armii WP, która na Solcu utworzyła tzw. przyczółek czerniakowski. Do dziś na budynku przy ul. Solec 57 widnieje tablica upamiętniająca te dramatyczne wydarzenia.

Współczesny Solec

Współczesna ulica Solec stanowi namacalną spuściznę po dawnej osadzie. To tutaj rozciąga się jeden z największych parków Warszawy im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, utworzony na terenie zniszczonej w trakcie II wojny światowej zabudowy Powiśla.  W sąsiedztwie można również odnaleźć ślady po pałacowo-dworskiej zabudowie Solca w postaci barokowego Pałacyku Symonowicza czy kościoła Św. Trójcy, pamiętającego czasy królów saskich. 

Przyszłość budynku przy ul. Solec 57

Nowy właściciel obiektu ma na swoim koncie szereg inwestycji zrealizowanych w segmencie premium, w tym kilka udanych rewitalizacji. Wśród nich choćby wielokrotnie nagradzane: warszawską kamienicę Moderna Powiśle czy budynek Banku Polskiego w centrum Gdyni. Obiektom tym projektanci Moderny dali nowe życie, zachowując jednak charakter i ducha dawnej architektury. Pozwala to wierzyć, że zaniedbany dotąd teren na warszawskim Powiślu również otrzyma nowe, lepsze życie. W przyszłości mają tu powstać lokale mieszkalno – usługowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie