REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Niemal 22 mln zł na dwa projekty w Górach Świętokrzyskich

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2018 13:34
fot. shutterstock

Niemal 22 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa otrzymał Związek Gmin Gór Świętokrzyskich na realizację dwóch zadań dotyczących renowacji obiektów zabytkowych w regionie oraz utworzenie szlaku "Śladami kultury benedyktyńskiej".

REKLAMA

W piątek w Kielcach przedstawiciele władz województwa wręczyli umowy na dofinansowanie projektów włodarzom pięciu samorządów, które wchodzą w skład Związku Gmin Gór Świętokrzyskich (ZGGŚ).

Dzięki ok. 15,7 mln zł wsparcia (14,7 mln zł z UE, 980 tys. zł z budżetu państwa) ZGGŚ chce stworzyć szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej", nawiązujący do działalności w regionie zgromadzenia benedyktynów - założycieli opactwa na Świętym Krzyżu.

"Benedyktyni zaznaczyli swoją obecność w Górach Świętokrzyskich. Gminy chcą wykorzystać ten fakt historyczny i śladem kultury benedyktyńskiej, w różnych miejscach, na terenie pięciu gmin zorganizowane zostaną pojedyncze przedsięwzięcia, które razem tworzyć będą taki szlak" - powiedział członek zarządu woj. świętokrzyskiego Marek Szczepanik.

Inicjatywa zakłada m. in. rewitalizację wzgórza zamkowego z ruinami Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie. Zabezpieczone zostaną mury budowli, powstanie też część wystawiennicza i edukacyjna, gdzie zaplanowano stanowiska z wirtualnymi prezentacjami: podróżą w czasy króla Władysława Łokietka, "lotem" balonem nad miastem, grą w poszukiwanie skarbów.

W Łagowie powstanie galeria produktów lokalnych ze stanowiskami średniowiecznych rzemieślników, nawiązującymi do miejscowej tradycji pozyskiwania i obróbki kamienia na cele budowlane.

W Pawłowie będzie utworzony regionalny ośrodek dokumentacji historii, gdzie będzie można m.in. profesjonalnie rejestrować i udostępniać nagrania z historią mówioną mieszkańców regionu. Dzięki multimediom będzie można dowiedzieć się, jak działało średniowieczne skryptorium i biblioteka benedyktyńska. Rozbudowana zostanie także Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej - powstanie tu m.in. ogród sensoryczny dla osób z niepełnosprawnościami czy wirtualna przymierzalnia strojów historycznych.

Drugi projekt dotyczy renowacji obiektów zabytkowych wraz z przebudową i wyposażeniem obiektów publicznej infrastruktury kulturalnej na terenie pięciu gmin: Bieliny, Bodzentyn, Pawłów, Łagów i Nowa Słupia. W ramach inwestycji zrealizowanych zostanie 14 zadań, które - jak podkreślają beneficjenci - wzmocnią potencjał zasobów naturalnych i dziedzictwa kulturowego wymienionych samorządów. Łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 10,5 mln zł, z czego ok. 6 mln zł to wsparcie unijne, a 216 tys. zł pochodzić będzie ze środków budżetu państwa.

"To rzeczywiście projekty, które mają kilka ważnych elementów w sobie, bo oczywiście podnoszą atrakcyjność obszaru Gór Świętokrzyskich, ale to są też projekty pokazujące, że w Górach Świętokrzyskich chcemy współpracować. To są projekty, która mają być komplementarne, bo turystę nie interesuje w jakiej gminie się znajduje, tylko interesuje go produkt turystyczny" - mówił przewodniczący ZGGŚ, wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz.

Gminy, które chcą realizować przedsięwzięcia kulturowe przyciągające turystów, są położone wokół Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ich tereny biegną przez malowniczy obszar obejmujący m.in. Łysogóry - najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich, z Łysicą - 612 m n.p.m. i ze Świętym Krzyżem - 595 m n.p.m (nazywanym też Łysą Górą lub Łyścem).

Autorzy projektów zakładają, że ich realizacja, oprócz zwiększenie liczby turystów, przyczyni się do powstania w regionie nowych przedsiębiorstw z branży turystycznej i okołoturystycznej. Nowe atrakcje mają być gotowe w 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie