REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nieprawidłowości przy budowie Muzeum II Wojny Światowej

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2018 09:30
fot. pixabay.com

Lada w sekretariacie za ponad 25 tys. zł, bufet w kawiarni za ponad 130 tys. zł - tyle płaciło wykonawcom poprzednie kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej; zawiadomienie w tej sprawie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Gdańsk.

REKLAMA

Według informacji "Gazety Polskiej" zawiadomienie dotyczy działań prof. Pawła Machcewicza, poprzedniego dyrektora Muzeum. "Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień, w wyniku których placówka poniosła szkodę majątkową w wysokości ponad 5 mln złotych" - czytamy w artykule.

Po zmianie władz w Muzeum II Wojny Światowej dokonano kontroli - informuje gazeta. Audytu dokonała zewnętrzna firma. Wynika z niego, że w Muzeum II Wojny Światowej podejmowano działania, które powinna prześwietlić prokuratura. Według kontrolerów doszło do nieprawidłowości w realizacji zamówienia dotyczącego robót budowlanych, instalacyjnych i wyposażeniowych. "Umowy zawarte z wykonawcami przewyższyły pierwotny kosztorys o 5 mln złotych" - podaje "GP".

Kwoty zapłacone wykonawcom przez muzeum były dwukrotnie wyższe, a "w skrajnym przypadku cena zapłacona stanowiła 38-krotność wartości kosztorysowej". "Przy części prac nie zastosowano trybu przetargowego - oferta została złożona tylko przez jednego oferenta, który przedstawił ceny kilkakrotnie wyższe od zawartych w kosztorysie" - informuje gazeta. Po otrzymaniu wyników audytu obecne władze muzeum musiały złożyć zawiadomienie do prokuratury w sprawie wykazanych nieprawidłowości.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie