×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nietuzinkowa adaptacja. Były magazyn SS posłuży studentom Małopolskiej Uczelni Państwowej

  • Autor: PAP
  • 09 sty 2023 13:56
Nietuzinkowa adaptacja. Były magazyn SS posłuży studentom Małopolskiej Uczelni Państwowej
fot. Unsplash

Od początku drugiego semestru, czyli na przełomie lutego i marca, studenci będą już uczyli się w trzecim budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.

REKLAMA

  • Wkrótce studenci zasiądą w trzecim budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej.
  • Budynek jest największym spośród trzech w kompleksie uczelnianym.
  • Koszt adaptacji wyniósł ok. 35 mln zł.

"Planujemy od drugiego semestru rozpocząć zajęcia w nowym budynku. Aktualnie trwa jeszcze jego wyposażanie, ale jest już na ukończeniu" - powiedziała dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych placówki Justyna Kuglin.

Zaadaptowany dla potrzeb uczelni budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się jak wszystkie pozostałe nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS.

Budynek jest największym spośród trzech w kompleksie uczelnianym. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. mkw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty i niszczał.

Koszt jego adaptacji wyniósł ok. 35 mln zł. Do tego dochodzi wartość wyposażenia. Inwestycja jest finansowana m.in. z pieniędzy przekazanych z niegdysiejszego ministerstwa nauki, które przeznaczyło na ten cel 22,5 mln zł, oraz funduszy zarobionych przez uczelnię.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie