×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykła metamorfoza mostu w Zagrzebiu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 gru 2017 14:10
  • Aktualizacja: 15 gru 2017 14:11
Niezwykła metamorfoza mostu w Zagrzebiu
fot. mat. prasowe
Niezwykła metamorfoza mostu w Zagrzebiu
Niezwykła metamorfoza mostu w Zagrzebiu
Niezwykła metamorfoza mostu w Zagrzebiu
Niezwykła metamorfoza mostu w Zagrzebiu
Niezwykła metamorfoza mostu w Zagrzebiu

Philips Lighting, dokonał niezwykłej metamorfozy mostu Hendrixa w Zagrzebiu w Chorwacji. Most kolejowy zmienił się w spektakularną rzeźbę świetlną, aktywowaną przez przejeżdżające pociągi.

REKLAMA

300-metrowy Zeleni Most (Zielony Most) rozciąga się na rzece Sawie przepływającej przez stolicę Chorwacji. Odkąd w 1995 roku na moście pojawiło się graffiti przedstawiające nazwisko legendarnego gitarzysty Jimiego Hendrixa, dla mieszkańców stał się on po prostu „mostem Hendrixa”.

Projekt jest efektem współpracy Philips Lighting ze sławnym chorwackim projektantem oświetlenia, Deanem Skirą. Nocą most skąpany jest w eterycznym, białym świetle, uwydatniającym jego łuk, przęsła i pełen wdzięku design. Nadjeżdżające pociągi są wykrywane przez czujnik, co sprawia, że białe światło gaśnie, a most niemal znika w ciemności. Kiedy pierwszy wagon wjeżdża na most, pociąg zostaje oświetlony sekwencją kolorowych świateł, pojawiających się kolejno w tempie dopasowanym do prędkości pociągu. Zarówno most jak i pociąg oświetla zsynchronizowana ruchoma wstęga kolorów, godna patrona mostu. Gdy pociąg znika, ponownie pojawia się białe światło.

Odnowiony most kolejowy sprawia, że okolica stała się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. - Celem było ulepszenie identyfikacji wizualnej miasta Zagrzeb. Częścią naszego planu jest rozwój życia miejskiego w okolicy rzeki Sawy - wyjaśnia Ivan Babić, nadzorujący dział infrastruktury miasta. - Innowacyjne oświetlenie LED podkreśla majestatyczność, kolor i piękno mostu, który stał się atrakcją turystyczną. Ludzie często zatrzymują się, żeby zrobić mu zdjęcie - dodaje.

- Większość mostów charakteryzuje się użytkowym wyglądem. Jedynie nieliczne posiadają elementy architektoniczne lub strukturalne, które można podkreślić przy użyciu światła. Razem z Philips Lighting stworzyliśmy coś wyjątkowego - powiedział projektant oświetlenia, Dean Skira.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie