Zakończyła się transformacja centrum handlowego La Part-Dieu we francuskim Lyonie, za której projektem stoją architekci z pracowni MVRDV we współpracy z SUD Architectes. Budynek z lat 70. XX wieku przeszedł metamorfozę – z klasycznego obiektu handlowego w tętniące życiem centrum miejskie.
Pierwotny projekt centrum powstał w epoce, kiedy urbanistyką rządziły zupełnie odmienne niż obecnie trendy. Będąc jednym z największych miejskich centrów handlowych w Europie, La Part-Dieu było zamkniętym w sobie gigantem, mającym niewielkie związek z otaczającymi go ulicami. Transformacja spod kreski MVRDV miała charakter, jak określają sami architekci, "resocjalizacji" obiektu.
Odmieniony budynek otwiera się przede wszystkim na miasto – czy to za pomocą rozległego parku na dachu, połączonego z otoczeniem monumentalnymi schodami, czy też za sprawą dużych okien, które nie tylko doświetlają wnętrza naturalnym światłem, ale również wizualnie łączą je z otoczeniem. Jednym z elementów transformacji było również zastąpienie starego parkingu oraz rearanżacja przestrzeni wewnątrz budynku, a także dobudowa 32 tys. mkw. nowej powierzchni najmu do już istniejących 130 tys.
Spektakularnym aspektem metamorfozy jest znajdujący się na dachu wielopoziomowy ogród na dachu. Oprócz terenów zielonych znajdują się tam także restauracje i kawiarnie, siedziska do wypoczynku i miejsca zabaw dla dzieci. Całość łączy trzy strony budynku, a dalej – także różne części miasta, które nie miały wcześniej ze sobą bezpośredniego połączenia. Tym samym budynek, który był kiedyś tylko centrum handlowym, stał się swoistym publicznym płaskowyżem i punktem obserwacyjnym, który pomaga ludziom orientować się w mieście.
– W czasach kiedy zakupy możemy zrobić online, siedząc wygodnie na naszych kanapach, centrum handlowe – zwłaszcza w centrum miasta - musi oferować kompletne doświadczenie, z zakupami uzupełnionymi o różnorodne inne aktywności rekreacyjne – przekonuje Winy Maas, założyciel MVRDV.
Chociaż budynek przeszedł radykalną transformację, odbyła się ona z szacunkiem do historycznej formy budynku. I tak, na przykład, betonowe panele, które stanowiły charakterystyczną oryginalną fasadę, zostały zachowane i użyte ponownie. W ten sposób architekci wykonali ukłon w stronę dawnego projektu, a jednocześnie postąpili zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Zachowany został wzór zazębiających się prostokątów, zmieniony został jednak ich kolor, z matowego beżu na świeżą, białą kolorystykę.
Repliki betonowych paneli znajdziemy również na dobudowanych częściach centrum – tutaj nadano im jednak bardziej nowoczesny charakter. W strefach wejścia do budynku oraz kilku innych kluczowych lokalizacjach, fasada wydaje się "wyparowywać" odsłaniając stopniowo wielkoformatowe przeszklenia.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA