REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Niezwykła wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2017 15:04
Niezwykła wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
fot. unsplash

Od dziś, na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających zabytki modernistycznej architektury Kambodży i Wietnamu. Ekspozycja prezentuje fotografie architekt Agaty Bonenberg z jej podróży po krajach Azji.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Marta Czyż, fotografie prezentowane na wystawie zatytułowanej "Translokacje modernizmu" opowiadają o odnajdywaniu pereł modernizmu w mało znanych kontekstach kulturowych, geograficznych i przestrzennych.

Agata Bonenberg, autorka prezentowanych zdjęć, zestawiła fotografie architektury ze zdjęciami prezentującymi codzienne życie Kambodży i Wietnamu.

Bonenberg podkreśliła, że tytułowy proces "translokacji" odnosi się do przenoszenia koncepcji europejskiego modernizmu na azjatycki grunt, co nastąpiło w latach 60. XX w.

- W zaskakującej konsekwencji, miasta Południowej Azji kryją mniej znane arcydzieła tego kierunku. Budynki zaprojektowane przez architektów wykształconych w Europie - Van Molyvanna i NgoViet Thu, reprezentują styl międzynarodowy w eleganckiej, harmonijnej i wrażliwej na kontekst odmianie - wyjaśniła Bonenberg.

Dodała, że wystawa pokazuje w jaki sposób architektura staje się w rękach twórców narzędziem odbudowania tożsamości narodowej i odnowy kultury. - Przyjmując międzynarodowy, aktualny język form, modernizm Kambodży i Wietnamu zachował równocześnie cechy charakteryzujące lokalne budownictwo w jego szerokim spektrum: od słynnych świątyń Angkor po powszechny typ domu wiejskiego - podkreśliła Bonenbeg.

Autorka zdjęć wskazuje również na procesy niszczenia zabytków architektury modernistycznej w Kambodży i Wietnamie. - Wystawa prezentuje zdjęcia budynków, z których część jest zagrożona rozbiórką. Presja inwestorów na pozyskanie terenów w centrach miast Południowej Azji ma zgubny wpływ na losy dzieł modernizmu - podkreśliła.

Ekspozycję można zwiedzać do 7 stycznia.(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie