REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykłe odkrycie na krakowskim Kleparzu

  • Autor: PAP
  • 05 sty 2018 14:34
Niezwykłe odkrycie na krakowskim Kleparzu
fot. pixabay

Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli pod Kleparzem pozostałości ulic z wieków XVI-XVIII oraz ślady cmentarza przy kościele św. Krzyża. W przyszłym tygodniu obiekty będą dokładnie badane.

REKLAMA

Jak powiedziała PAP archeolog Justyna Jarosz-Romaniec, do odkryć doszło w czasie prac ciepłowniczych, prowadzonych na terenie Kleparza, od ulicy Fenna przez Krowoderską, Słowiańską, do Pędzichów. "Prowadziliśmy prace podczas jednej z największych inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC), które buduje nową sieć ciepłowniczą" - mówiła archeolog.

Jak wyjaśniła, podczas prac ciepłowniczych trzeba było prowadzić prace archeologiczne, ponieważ Kleparz jest obszarem historycznym, objętym ochroną archeologiczną. To także obszar niezbadany dokładnie przez archeologów. - Od marca 2017 r. przygotowywali się do prac, studiowaliśmy źródła historyczne i mapy. Wiedzieliśmy, że Kleparz był kiedyś odrębnym miastem, jednak do dziś pozostawał niezbadany archeologicznie - mówiła Justyna Jarosz-Romaniec.

Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli pod Kleparzem pozostałości ulic z wieków XVI-XVIII, ślady cmentarza przy kościele św. Krzyża. W przyszłości będą szukać drugiego cmentarza - cmentarza trędowatych i śladów po dwóch kościołach.

Odkopali też m.in. zachowane w dobrym stanie zwłoki i ossuarium - z jednego rowu archeolodzy wynieśli ponad 30 czaszek; wielki topór, bunkier przeciwlotniczy z 1944 r.

- Najcenniejszym obiektem jest jednak medal, być może to pieczęć, z wizerunkiem papieża Pawła II - powiedziała archeolog.

W przyszłym tygodniu znaleziska trafią do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie naukowcy przeprowadzą m.in. badania spektrometryczne. W badania zaangażują się także historycy, antropolodzy. Następnie odkrycia zostaną poddane konserwacji. Od lutego archeolodzy będą organizować wykłady na temat wykopanych skarbów.

- Znaleziska należą do Skarbu Państwa. Ich opiekunem jest Stowarzyszenia Archeologów Terenowych Stater. Będziemy chcieli, by po zakończeniu wszystkich analiz, odkrycia były ogólnodostępne - podkreśliła archeolog. Zapowiedziała też, że od przyszłego tygodnia badania na terenie Kleparza będą kontynuowana - będą to badania georadarowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie