REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Niezwykłe odkrycie na placu budowy Varso

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 paź 2017 11:41

Nietuzinkowe znalezisko odkryto na budowie wieżowca Varso przy Dworcu Centralnym. To prawie 60-tonowy głaz narzutowy, który wymagał wyjątkowej operacji.

REKLAMA

21 października br. na placu budowy wieżowca Varso przy Dworcu Centralnym miało miejsce nietypowe wydarzenie - udana operacja podniesienia i wywózki ok. 60-tonowego głazu narzutowego, znalezionego podczas prac budowlanych.

 

Znaczna waga oraz wymiary głazu (ok. 12,5 metra w obwodzie), wymagały użycia ciężkiego sprzętu, a także – ze względów bezpieczeństwa kierowców i pieszych – czasowego zamknięcia fragmentu ul. Chmielnej. Głaz przejechał następnie ulicami Warszawy i spoczął w parku Pole Mokotowskie w rejonie Biblioteki Narodowej.

Dokładny wiek i pochodzenie głazu będzie badane przez naukowców. Wstępne analizy szacują wiek głazu nawet na ok. 1,5-1,7 miliarda lat – jeśli szacunki te znajdą potwierdzenie, będzie to oznaczać, że mógł on przybyć do Polski z terenu Skandynawii, prawdopodobnie południowej lub południowo-zachodniej Finlandii, ok. 130-200 tysięcy lat temu.

Po dokładniejszych badaniach, głaz może zostać objęty ochroną i stać się pomnikiem przyrody. Inwestor i deweloper Varso - firma HB Reavis - rozważa możliwość wyeksponowania go w przyszłości w jednym z budynków, które wznosi przy ul. Chmielnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie