×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykłe znalezisko podczas prac remontowych przy Żurawiu w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 02 mar 2023 12:34
Niezwykłe znalezisko podczas prac remontowych przy Żurawiu w Gdańsku
Niezwykłe znalezisko podczas prac remontowych przy Żurawiu w Gdańsku, fot. shutterstock

Kamień wodny z wyrytą datą 1651, został odkryty podczas trwającej renowacji gdańskiego Żurawia. Eksponat zostanie umieszczony na wystawie, która powstanie wewnątrz budynku, po zakończonym remoncie. W czwartek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (NNM) podpisało umowę na wykonanie nowej ekspozycji.

REKLAMA

- Kamień wysokiej wody pokazywał, do jakiego poziomu doszła woda w czasie powodzi wiosną 1651 roku - mówił, w trakcie prezentacji odnalezionego zabytku, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych dr Marcin Westphal.

Dodał, że zdaniem muzeum jest to najstarszy kamień tego typu, który udało się odnaleźć w Gdańsku.

Kamień pierwotnie mógł być wbudowany we wschodni mur Żurawia, graniczący z Motławą. Jego przeniesienie i osadzenie po zachodniej stronie budynku prawdopodobnie nastąpiło podczas późniejszych prac przy regulacji rzeki i przebudowie nabrzeża.

Muzeum podało, że ekspertyza wykonana przez dr Ewę Jachnicką, pełniącą nadzór konserwatorski nad remontem Żurawia, wskazuje, że wapień, z którego wykonano kamień pochodził ze szwedzkich wysp Olandii lub Gotlandii. Wyroby kamieniarskie z tego surowca znajdują się m.in. wśród płyt nagrobnych w najstarszych gdańskich kościołach oraz w południowym przęśle muru wygradzającego posesję Domu Poprawy.

Odnaleziony eksponat zostanie poddany pracom konserwatorskim, a następnie umieszczony na nowej ekspozycji, która powstanie we wnętrzach gdańskiego Żurawia. W czwartek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podpisało umowę na jej wykonanie z firmą Deko-Bau z Lubina.

"Jest to umowa na produkcję, montaż i wykonanie wystawy stałej w Żurawiu" - zaznaczył dr Marcin Westphal i dodał, że do konkursu stanęło pięć firm. "Firma Deko-Bau zaproponowała najlepszą cenę i mogła pochwalić się znakomitym portfolio" - dodał zastępca dyrektora NMM.

Wskazał, że wystawa będzie różniła się od poprzedniej, którą można było oglądać w Żurawiu. "Z jednej strony wpisze się ona w zabytkowe wnętrze Żurawia, a z drugiej - zaskoczy widzów kilkoma ciekawymi rozwiązaniami multimedialnymi" - zapewnił.

Wystawa ma przenieść zwiedzających do XVII-wiecznego portowego Gdańska, będzie rozmieszczona na kilku poziomach w obu basztach Żurawia oraz w części dźwigowej. Warstwa merytoryczna zostanie ujęta w fabularyzowanej, filmowej formie, której bohaterem będzie historyczna postać gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa.

"Pokażemy drogę towaru od wyładunku przy Żurawiu, poprzez komorę palową oraz inne pomieszczenia takie jak składy kupieckie" - wyjaśnił zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych.

Dodał również, że na wystawie będzie można zobaczyć odtworzoną XVII-wieczną gdańską karczmę.

Budowa nowej wystawy będzie powstawała we wnętrzach wciąż remontowanego Żurawia. Dr Westphal zaznaczył, że firma, która wykona wystawę będzie musiała współpracować z wykonawcą remontu. "Jest to zapisane w umowie. Obie firmy będą musiały ściśle współpracować a czasu nie ma zbyt wiele" - ocenił.

Koszt remontu zabytkowego Żurawia i budowy wystawy to 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: 13 mln zł przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 mln zł pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych MKiDN) to ponad 2,5 mln zł.

Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie