REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Niezwykły mural powstaje w Ostrowie. To projekt Nitzan Mintz

  • Autor: PAP
  • 20 kwi 2018 14:34
Niezwykły mural powstaje w Ostrowie. To projekt Nitzan Mintz
fot. shutterstock

Mural opatrzony wierszem w dwóch językach - polskim i hebrajskim - powstanie w Ostrowie Wlkp. Malunek poświęcony tamtejszej społeczności żydowskiej tworzy izraelska artystka Nitzan Mintz.

REKLAMA

Na ścianie budynku sąsiadującego z Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej w Ostrowie Wlkp. powstaje mural. Jego autorką jest Nitzan Mintz, która na murze namaluje wiersz.

"Takie murale tworzy właśnie ta artystka" - powiedział PAP dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Sebastian Górski. Wyjaśnił, że Mintz wskazała fundacja Urban Forums z Łodzi.

"Jej wiersze inspirowane są miejscem i jego historią. Ten napisała na podstawie materiałów, które otrzymała. Będzie on dedykowany miejscu, ostrowskim Żydom oraz współczesnym mieszkańcom" - powiedział Sebastian Górski.

Jak wyjaśnił dyrektor OCK, rolą kultury i sztuki jest nie tylko bawić, ale też komunikować, prowokować do myślenia i zastanowienia.

"W Ostrowie żyło kilkuset Żydów, mieli tu swoją synagogę, która od 2012 roku funkcjonuje jako instytucja kultury, a wciąż nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta mieli okazję tam zajrzeć; młodzi nie wiedzą, co to jest za budynek i jaką ma historię" - powiedział Górski.

Dyrektor OCK dodał, że artystka pierwotnie chciała zamieścić wiersz tylko w języku polskim "ale poprosiliśmy także o napis w języku hebrajskim".

Zdaniem dyrektora, konstrukcja plastyczna będzie ciekawa, bo wiersz usytuowany jest w pionie na ścianie o wysokości 10 m. Powstanie muralu wspiera Ambasada Izraela w Polsce, a odsłonięcie zaplanowano na 24 kwietnia o godz. 19.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie