REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nigeryjska firma przetwarza zużyte opony na płyty chodnikowe

  • Autor: PAP
  • 08 paź 2021 09:23
Nigeryjska firma przetwarza zużyte opony na płyty chodnikowe
Nigeryjska firma przetwarza zużyte opony na płyty chodnikowe, fot. shutterstock

Mieszkanka Ibadan na południowym zachodzie Nigerii założyła firmę przetwarzającą zużyte opony samochodowe na gumowe płyty chodnikowe, progi zwalniające czy kafelki podłogowe - przekazała w czwartek agencja Reutera.

REKLAMA

"Tworzenie czegoś nowego z przedmiotów, które w innym wypadku zalegałyby na wysypiskach śmieci było dla mnie jedną z motywacji" - powiedziała właścicielka firmy Ifedolapo Runsewe.

Zakład recyklingowy Freetown Waste Management Recycle w Ibadan przyjmuje stare opony, płacąc zbieraczom od 70 do 100 nairów (około 90 groszy) za sztukę. Innym dostawcą surowca są warsztaty, w których naprawia się samochody. Ich właściciele cieszą się, że nie muszą szukać miejsc do pozbycia się opon, a dodatkowo mogą zarobić.

"Większość opon kończyła w miejskiej sieci kanalizacyjnej, zapychając ją. Teraz to się zmieniło" - powiedział jeden ze zbieraczy.

"To ważne by wspierać każdego, kto cokolwiek recyklinguje w naszym kraju" - stwierdził jeden z nabywców produktów powstających z opon. "Zbieranie opon, stanowiących dotąd jedynie zagrożenie dla środowiska i przetwarzanie ich na bezpieczne gumowe płyty, na których mogą bawić się dzieci, to inicjatywa gdzie każdy wygrywa" - ocenił.

Zarządzanie odpadami w Nigerii jest na niskim poziomie - przypomina Reuters. Sterty śmieci są powszechnym widokiem w wielu miastach i wsiach. Mieszkańcy nie mając możliwości pozbycia się śmieci w inny sposób, często palą w nocy swoje odpady, zanieczyszczając środowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie