×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa aranżacja przestrzeni przed Muzeum Etnograficznym w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2018 11:01
fot. shutterstock

Ławeczki wykonane z modrzewiowego drewna stanęły w piątek na placu przed wejściem do Muzeum Etnograficznego. Projekt zrealizowany w ramach festiwalu "Sztuka do rzeczy – design w Krakowie" ma sprawić, że przestrzeń ta będzie bardziej funkcjonalna i użyteczna dla mieszkańców i turystów.

REKLAMA

Jesienią 2016 roku z placu przed muzeum została usunięta stara topola, a zasadzono nowe drzewo - młodego platana, Muzeum Etnograficzne w Krakowie postanowiło zająć się jego bezpośrednim sąsiedztwem. Do współpracy zaproszono artystów, projektantów i rzemieślników.

"Uznaliśmy, że jest to miejsce o bardzo dużym potencjale, ale niewykorzystane. Do dyskusji zaprosiliśmy ludzi, którzy tu mieszkają, turystów i tych, którzy nas odwiedzają oraz aktywistów miejskich. Stąd nazwa projektu +Przed_się_wzięcie+" - powiedziała PAP Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego.

W pracę nad tym, jak zagospodarować przestrzeń przed muzeum, społecznie zaangażowało się dziewięcioro wolontariuszy. Za kluczowe uznali stworzenie miejsc do siedzenia i bezpiecznych stref do zabawy dla dzieci.

Na placu pojawiły się siedziska z modrzewia wsparte na dębowych, niskich +niby-nóżkach+. Ławeczki wiją się płynnymi liniami. "Nawiązują one bardzo silnie do przedmiotów, które mamy w kolekcji Muzeum Etnograficznego - do chłopskich mebli +samorodnych+, wykonywanych dawniej np. z rozgałęzionego pnia drzewa. To właśnie w naszych zbiorach szukaliśmy inspiracji" - wyjaśniła Piszczkiewicz.

Oprócz ławeczek jest kilka zydelków, krótka "ścieżka-przebieżka", po której dzieci mogą biegać oraz drewniane, ruchome zabawki. Płyty chodnikowe zostały pokryte farbą w kolorze ultramaryny.

"Zależy nam na tym, żeby ta przestrzeń była naszą wizytówką, naszą +wypustką+ w miasto, miejscem, w którym ktoś już czuje się zaproszony, żeby wejść do muzeum i zaintrygowany, co tutaj znajdzie. Ale też ma to być przestrzeń, w której można po prostu zatrzymać się, przysiąść i odpocząć" - dodała Katarzyna Piszczkiewicz.

W przedsięwzięciu uczestniczyli: Olaf Cirut, Tomasz Barnak, Agata Kliszcz, Joanna Guzik, Magdalena Gallos, Marta Baron, Zuzanna Surma, Krystyna Kania, Agnieszka Michalska, Katarzyna Skąpska. Udało się je zrealizować przy udziale finansowym miasta oraz we współpracy z Radą Dzielnicy I.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie