×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa inwestycja przy alei Korfantego w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 24 maj 2022 15:38
Nowa inwestycja przy alei Korfantego w Katowicach
Nowa inwestycja przy alei Korfantego w Katowicach, fot. shutterstock

Nowe osiedle z 200 miejskimi lokalami planuje wybudować na północy Katowic, w pobliżu granicy z Siemianowicami Śląskimi, Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miasto liczy na zdobycie znacznych dotacji, wówczas budynki zostaną w całości wynajęte na cele komunalne.

REKLAMA

Jak wynika z wtorkowej informacji Michała Mendeli z katowickiego magistratu, osiedle ma powstać na terenie dawnej bazy Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy ul. Korfantego 179a, na wysokości kompleksu boisk klub sportowego Kolejarz.

Koszt przedsięwzięcia, które w dużej części może zostać sfinansowane ze środków zewnętrznych, oszacowano na ok. 90 mln zł. Miasto będzie starało się o wsparcie 10 proc. kwoty z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, z którego niedawno pozyskano 4 mln zł na budowę bloku przy ul. Kossutha.

Dodatkowo KTBS zamierza złożyć wniosek o wsparcie do Funduszu Dopłat z BGK - z szansą na 80 proc. potrzebnych środków. Jeżeli miasto otrzyma dofinansowanie w tej wysokości, gotowe budynki mieszkalne zostaną w całości wynajęte na cele komunalne i wprowadzą się do nich osoby mieszkające dziś w kamienicach wymagających remontu i termomodernizacji.

Jak podkreślił, cytowany przez Mendelę, prezydent Katowic Marcin Krupa, da to możliwość sprawnego wyremontowania starych, często ponadstuletnich, budynków z lokalami komunalnymi, na których termomodernizację i renowację samorząd zamierza przeznaczyć w ciągu najbliższych ośmiu lat ponad 280 mln zł.

"Dzięki temu wyeliminujemy setki nieekologicznych i niebezpiecznych palenisk i podniesiemy standard równie wielu mieszkań" - zasygnalizował prezydent Katowic.

"Jeżeli uzyskamy zakładane finansowanie na inwestycję przy al. Korfantego 179a, pozwoli nam to na przeniesienie do nowych mieszkań osób zajmujących dziś lokale w kamienicach. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować plany modernizacyjne efektywnie i w znacznie szybszym tempie, niż w przypadku, gdyby stare, wymagające odnowienia budynki były zasiedlone" - wyjaśnił Krupa.

Jeżeli Katowice i KTBS nie uzyskają zakładanego wsparcia, wybudowane przy al. Korfantego osiedle znajdzie się w zasobie mieszkań społecznych KTBS. Spółka zapowiada przy tym, że osiedle miałoby powstać w technologii prefabrykacji, co pozwoliłoby szybko postawić kompleks budynków.

"Wraz z zespołem przyglądaliśmy się kilku polskim realizacjom budowlanym w technologii prefabrykacji i doszliśmy do wniosku, że jest to niezawodna, szybka i ekonomiczna metoda budowy, która świetnie sprawdzi się w inwestycjach mieszkaniowych" - zaznaczył prezes KTBS Janusz Olesiński.

Obecnie trwają badania gruntu oraz formalne przygotowania do przeprowadzenia inwestycji. Jeżeli nic nie wpłynie negatywnie na harmonogram, nowe budynki mogłyby powstać na koniec 2024 r.

Miasto ocenia, że przygotowywana inwestycja wpisałaby się w trend coraz większego zainteresowania północnymi dzielnicami: Koszutka, Wełnowiec i Józefowiec.

Kilka lat temu powstały osiedla na granicy Katowic i Siemianowic, a przy pętli Słoneczna powstaje obecnie kompleks budynków, z których jeden będzie najwyższym blokiem mieszkalnym w południowej Polsce. Na ukończeniu jest także składająca się z trzech wysokościowców budowa na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i Józefowskiej, a w przyszłości ma powstać osiedle na terenach dawnej jednostki wojskowej w Józefowcu.

Katowice mają jeden z największych zasobów komunalnych w południowej Polsce, z niemal 17 tys. lokali (więcej od Krakowa). Duża część z nich znajduje się w zabytkowych, cennych architektonicznie i historycznie obiektach, jak budynek przy ul. Gliwickiej 13 czy szopienickie kamienice przy ul. Bednorza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie