REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowa lokalizacja pomnika Lecha Kaczyńskiego

  • Autor: PAP
  • 24 cze 2022 10:48
Nowa lokalizacja pomnika Lecha Kaczyńskiego
fot. shutterstock

Pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanie jednak na skwerze przy Al. Racławickich w Lublinie. Tak zdecydowali miejscy radni.

REKLAMA

  • Pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanie na skwerze przy Al. Racławickich – zdecydowali radni podczas czwartkowej sesji Rady Miasta w Lublinie.
  • O zmianę planowanej lokalizacji i zmianę wizerunku pomnika wystąpił Społeczny Komitet Budowy Pomnika.

W maju 2018 r. radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru wzniesienia na terenie pl. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie pomnika pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Z wnioskiem o zmianę lokalizacji i wizerunku pomnika wystąpił do prezydenta Lublina marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski jako członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

Jako nową lokalizację zaproponowano skwer abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich obok Centrum Spotkania Kultur. Zgodnie z nowymi założeniami, monument będzie przedstawiać tylko prezydenta, bez małżonki - Marii Kaczyńskiej.

Nad zmianą uchwały radni głosowali podczas sesji w czwartek, na której udzielono prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi wotum zaufania i absolutorium. Punkt dotyczący zmiany lokalizacji pomnika był jednym z ostatnich. Radni zajęli się nim po godz. 22. Za zmianą uchwały głosowało 17 radnych (12 z Prawa i Sprawiedliwości i 5 z klubu prezydenta Lublina). Przeciw opowiedziało się 10 radnych, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wraz z nim zginęła jego małżonka Maria oraz pozostałe 94 osoby, m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie