Nowa przeprawa przy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla gotowa będzie za rokPAP - 27-11-2020 12:09


Do października 2021 roku zostanie oddany nowy most przy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Podczas konferencji prasowej wiceminister poinformował o przystąpieniu do projektowania i finansowania przeprawy mostowej w Kędzierzynie-Koźlu, która pozwoli na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, w tym transportów z zakładów chemicznych działających w przemysłowej części miasta.

"Przeprawa będzie kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych i w większości zostanie sfinansowana ze środków rządowych. Inwestycja zostanie zrealizowana w najwyższych standardach drogowych" - zapewnił minister. Przypomniał, że polski rząd przygotował wart 2,3 mld złotych program "Mosty dla regionów", dzięki któremu możliwe jest realizowanie inwestycji takich jak ta w Kędzierzynie-Koźlu.

Szefowa struktur PiS w woj. opolskim, poseł na Sejm Violetta Porowska powiedziała, że inwestycja będzie kosztowała blisko 87 mln złotych.

W połowie listopada br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na ofinansowanie z UE budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla kwotą 207,8 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to 272,4 mln zł.

Nowa trasa w ciągu drogi krajowej nr 40 o długości 14 km pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Według założeń drogowców, dzięki obwodnicy z ulic Kędzierzyna-Koźla znikną transporty substancji niebezpiecznych z zakładów chemicznych działających w przemysłowej części miasta. Obwodnica będzie przedłużeniem istniejącej dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w kierunku autostrady A4.

W ramach inwestycji powstanie 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec. Zakończenie inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ pad/