×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa przestrzeń Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi już otwarta

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2021 11:20
Nowa przestrzeń Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi już otwarta
Od soboty w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi można odwiedzać najnowszą atrakcję placówki - Ulicę Żywiołów. fot. Shutterstock

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi otworzyło nową atrakcję dla odwiedzających obiekt. Zlokalizowana na trzech piętrach Ulica Żywiołów wyposażona została w eksponaty, interaktywne stanowiska i małą architekturę tematycznie nawiązujące do pięciu żywiołów.

REKLAMA

  • Od soboty w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi można odwiedzać najnowszą atrakcję placówki - Ulicę Żywiołów.
  • Stworzona za 21,5 mln zł przestrzeń do zabawy w ruchu ma wpływać na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy najmłodszych.
  • Nowa atrakcja Centrum Nauki i Techniki (CNiT) EC1 zajmuje trzy piętra i 1,5 tys. m kw. przestrzeni
  • Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam.

"Zrobiliśmy to dla was. Mam nadzieję, że wam się to spodoba. To, co najważniejsze, ten projekt był budowany z wami i wspólnie z wami testowany, więc myślę, że jest tym, czego oczekujecie od zmieniającego się świata i co chcielibyście, by było dla was wyznacznikiem, jak rozbudzać swoją wrażliwość, wiedzę i sprawność" - podkreśliła w sobotę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, zwracając się do pierwszych młodych gości Ulicy Żywiołów.

Nowa atrakcja Centrum Nauki i Techniki (CNiT) EC1 zajmuje trzy piętra i 1,5 tys. m kw. przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość radosnej zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Zdanowska podczas uroczystego otwarcia Ulicy Żywiołów zaznaczyła, że sfera dla najmłodszych to uzupełnienie oferty EC1 i CNiT oraz ważny element budowania lokalnej społeczności. "Mam nadzieję, że z tego miejsca będą korzystali nie tylko najmłodsi łodzianie, bo mamy aspiracje, by ten projekt przyciągał również osoby spoza Łodzi" - przyznała.

Kierująca CNiT EC1 Magdalena Kosiada-Sylburska dodała, że Ulica Żywiołów umożliwi dzieciom przeżycie przygody, wejście do świata nauki i przede wszystkim poczuć wielką radość.

"To piękne, kolorowe miejsce, które wciąga w wir zabawy, wzmacnia relacje i ułatwia rozumienie świata. Wierzymy, że wyniesione z niej wrażenia i wiedza zaowocują w przyszłości mądrością, pasją i niegasnącą ciekawością. Jesteśmy dumni z tej wystawy i zapraszamy do jej odwiedzania" - przekonywała.

Nowa wystawa stała CNiT została zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: wody, ziemi, życia, ognia i powietrza. W pięciu strefach tematycznych zwiedzający będą mogli samodzielnie poszerzać wiedzę poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Atrakcyjność Ulicy Żywiołów tworzą między innymi: eksponaty i interaktywne stanowiska oraz mała architektura w postaci Pasażu Nauki i Pasażu Wyobraźni, Placu Budowy, czy Zaułka Tajemnic z różnorodnymi scenariuszami zabawy.

Wszystko uzupełni strefa wystaw czasowych, której obecna tematyka dotyczy zagadek - dźwiękowych oraz świetlnej magii.

Wystawę stworzyli doświadczeni animatorzy i edukatorzy, którzy zaprojektowali ją we współpracy z przyszłymi odbiorcami i ich rodzicami - swoje oczekiwania przedstawiali oni podczas specjalnych warsztatów. W EC1 powstała także strefa rodzica, która może być miejscem do pracy, odpoczynku czy czytelnią. Dla opiekunów z dzieckiem do 3. roku życia wydzielono m.in. przestrzeń do karmienia i przewijania.

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych i ma na skoncie m.in. realizacje dla wrocławskiego Hydropolis, Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej. Wartość projektu to 21,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 13,8 mln zł. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ itm/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie