
Zakończyły się prace projektowe dotyczące koncepcji rewitalizacyjnych wybranych przestrzeni Gdańska. Projekty były realizowane we współpracy stowarzyszenia FRAG (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej) oraz Pracowni Przestrzeni Publicznej prowadzonej przez dr hab. Jana Sikorę w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Zespoły projektowe pracowały nad następującymi przestrzeniami: Plac Tadeusza Polaka, ulica Schopenhauera, nabrzeża Kanału Raduni na Osieku, skwer im. Krzysztofa Kolbergera i Plac przed Cristalem.
Jak wspomina dr hab. Jan Sikora, przez pół roku studenci w pracowni próbowali rozwiązać zagadnienia przestrzenne miasta Gdańsk wskazane przez FRAG. Było to kilka lokalizacji – od placów publicznych przez parki. - Zadanie było niezwykłe, gdyż (w myśl idei partycypacji) młodzi twórcy mieli za zadanie, na wstępie, sformułować wstępne problemy i współpracować z lokalnymi partnerami. Lokalne osoby aktywne społecznie i przedsiębiorcy uczestniczyli więc w procesie dydaktycznym, znając poruszane zagadnienia i szerszy kontekst. Dodatkowo w proces dydaktyczny zaangażowane były takie osoby z FRAG jak Marta Gibczyńska (wiceprezes) oraz Tomasz Janiszewski (członek) i Stanisław Szablowski (członek). Mając doświadczenie w kreowaniu miasta, wspomagali oni zespół i nakierowywali na ważne aspekty projektowanych przestrzeni - opowiada Sikora.
Finalny efekt to siedem prac studyjnych, które pokazują miejsca: przed i po. - Liczymy na to, że podjęta praca stanie się przyczynkiem do debaty o zaniedbanych miejscach i katalizatorem ich rewitalizacji - podkreśla Sikora.
Jak nadmienia Sikora, kluczowa w procesie dydaktycznym okazała się osoba mgr inż. arch. Andrzeja Marka. - Architekt zwracał uwagę np. na powiązanie myślenia w skali urbanistycznej z projektowaniem np. detalu w myśl „projektowania zintegrowanego”. To bardzo ważne by projekty dotyczące przestrzeni publicznej powstawały w interdyscyplinarnych zespołach, więc nad każdym z opracowań działał zespół do 9 osób - zauważa Sikora.
- Dla nas, jako stowarzyszenia na co dzień podejmującego tematy istotne z punktu widzenia jakości przestrzeni publicznej, największym osiągnięciem grupy studentów jest droga, jaką przeszli - dodaje wiceprezes FRAG mgr inż. arch. Marta Gibczyńska.
Zdaniem Gibczyńskiej efekt końcowy, to nie dzieła prezentujące wybitne zdolności graficzne i mnogość unikatowych rozwiązań, a rzetelnie przeprowadzona praca z przestrzenią.
W najbliższym czasie planowane są wystawy prezentujące efekty prac.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci