REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa siedziba łódzkiego Sądu Apelacyjnego z odremontowaną elewacją

  • Autor: UM Łódź
  • 29 gru 2021 13:26
Nowa siedziba łódzkiego Sądu Apelacyjnego z odremontowaną elewacją
Nowa siedziba łódzkiego Sądu Apelacyjnego z odremontowaną elewacją, fot. UMŁ
Nowa siedziba łódzkiego Sądu Apelacyjnego z odremontowaną elewacją
Nowa siedziba łódzkiego Sądu Apelacyjnego z odremontowaną elewacją

Zniknęły rusztowania, które przesłaniały elewacje gruntownie remontowanego gmachu przy al. Kościuszki 65, w którym powstaje nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Można już podziwiać efekt konserwatorskich prac, dzięki którym zabytek odzyskał wygląd sprzed 111 lat, gdy go zbudowano.

REKLAMA

Warto podnieść wzrok, by podziwiać liczne detale architektoniczne zdobiące budynek. W dekoracjach dostrzec można liczne motywy klasyczne w postaci reliefów z wizerunkami efebów. Główne wejście od strony al. Kościuszki zdobi kartusz z sową oraz ul, do którego zlatują pszczoły – symboli mądrości i pracowitości. Od strony ul. Zamenhofa uwagę przyciąga płaskorzeźba z marabutami. Niczym wisienka na torcie gmach wieńczy odnowiona wieżyczka dawnego obserwatorium astronomicznego (pierwszego w Łodzi) – gruntownie odrestaurowana i z nowym zegarem.

Remont w toku

Demontaż rusztowań może wydawać się kamieniem milowym remontu, ale w budynku jest jeszcze sporo do zrobienia. Wewnątrz powstanie winda, której nigdy tam wcześniej nie było, położona zostanie sieć teleinformatyczna niezbędna dla funkcjonowania sądu. Odrestaurowana ma zostać m.in. cała klatka schodowa i audytorium. Zmieni się też otoczenie gmachu. W końcowym etapie remontu powstaną wokół niego nowe ścieżki i chodniki, a ogrodzenie od strony ul. Wólczańskiej zostanie upodobnione do tego, jakie otacza budynek od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa. Warto też wspomnieć, że pracownicy oraz petenci sądu będą mogli korzystać z podziemnego parkingu, który został już wybudowany od strony ul. Wólczańskiej.

Remont gmachu powinien zakończyć się w nadchodzącym roku 2022. Jego koszt to blisko 72 mln zł, na co złożyły się środki Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dotacja UE na docieplenie.

111 lat historii

Budynek wzniesiono w 1910 r. dla Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które funkcjonowało w nim do 1945 r. Po II wojnie światowej, od 1946 r. w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PPR, od 1948 PZPR. W latach 50. XX w. budynek przejęło nieistniejące już X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a od 1970 r. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wraz z  Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Anglistyki. W 1981 r. budynek był głównym miejscem strajku studentów uczelni łódzkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie