REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej

  • Autor: www.poznan.pl
  • 14 wrz 2018 15:35
Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej
fot. shutterstock

Miasto Poznań ogłosiło 14 września konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Będzie to pierwszy w powojennej historii Poznania budynek teatralny zbudowany od podstaw.

REKLAMA

Najnowocześniejszy teatr w Polsce zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośna, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Skierowany jest do zespołów składających się z architektów doświadczonych w zakresie realizacji podobnych obiektów. Oprócz budynku o wysokiej jakości architektury Miasto i Teatr oczekują nowoczesnych, funkcjonalnych i przyjaznych mieszkańcom rozwiązań wnętrz, technologii sceny i logistyki.

Jak podkreślają władze Poznania, budynek przy ul. Niezłomnych, w którym dziś mieści się Teatr Muzyczny nie należy do Miasta. Poza tym, jest za mały w stosunku do potrzeb.

- Wielu mieszkańców, gości i turystów nie może się dostać na spektakle, które odbywają się w Teatrze Muzycznym. Sam jestem jego widzem. Uważam, że to bardzo dobry teatr, który potrzebuje większej przestrzeni - mówi Jędrzej Solarski, prezydent Poznania. - Zamierzamy zbudować i zbudujemy najlepszy, najładniejszy i najnowocześniejszy teatr w Polsce. Chcemy, by był on wizytówką naszego miasta, nie tylko pod względem artystycznym, ale również architektonicznym. Myślę, że za około 5 lat pierwsi mieszkańcy obejrzą znakomity spektakl w nowej siedzibie.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym etapie zainteresowani przedkładają autorski opis wizji. Do drugiego etapu i złożenia pracy konkursowej wraz makietą, zostanie zaproszonych 6 zespołów. Wnioski o udział w I etapie konkursu można składać do 18 października 2018 r. Laureatów konkursu poznamy na początku marca 2019 r.

- Dziękuję wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły. To wielka radość - myślę, że nie tylko dla nas, ale wszystkich poznaniaków - mówi Przemysław Kieliszewski - dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. - Wydział architektury wysłał już do znanych na całym świecie pracowni architektonicznych zaproszenie do konkursu. Zaraz po naszej premierze pt. "Rodzina Adamsów" ogłosimy akcję społeczną. Zachęcimy poznaniaków, aby wysyłali zdjęcia miejsc, które są dla nich wyjątkowe - budynków, które inspirują. Mam nadzieję, inspirować będzie także nowa siedziba naszego teatru.

Zaproszenie do udziału w sądzie konkursowym przyjęli architekci znani także szeroko poza granicami kraju: Janusz Lichocki (współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein, które posiada swoje oddziały w Chicago, Nowym Yorku, Bukareszcie i Warszawie - w Polsce pracownia znana jest m. in. z powstającego zespołu budynków biurowych Mennica Legacy Tower w Warszawie), Wojciech Grabianowski (architekt, współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie znanej z zaprojektowania PGE-Arena w Gdańsku), Stefan Scholz (architekt, wykładowca akademicki, współprojektant m. in. Konzerthaus we Freiburgu), Mariusz Napierała (scenograf ceniony przez teatry w całej Polsce). W sądzie zasiądzie również Joanna Bielawska-Pałczyńska - Miejski Konserwator Zabytków, Piotr Sobczak - Architekt Miasta Poznania oraz Przemysław Kieliszewski - dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

- Nowo projektowany budynek Teatru Muzycznego musi harmonijnie i umiejętnie wpisać się w istniejący kontekst przestrzenny, który tworzą reprezentacyjne gmachy naszej wspaniałej dzielnicy zamkowej. Na pewno powinien nawiązać odpowiednie relacje ze swoim bezpośrednim sąsiadem, czyli gmachem zabytkowym Akademii Muzycznej. Niewątpliwie, jako członkowie jury, będziemy zwracać uwagę na wysoką jakość architektury - podkreśla Joanna Bielawska-Pałczyńska - Miejska Konserwator Zabytków.

Miasto na pulę nagród przeznaczyło 220 tys. zł. Zwycięzca I nagrody otrzyma 80 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, za który przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 7 mln 300 tys. zł. Na budowę Teatru Miasto Poznań planuje wydać w kolejnych latach 170 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie