REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowa szkoła muzyczna projektu Tomasza Koniora już z kamieniem węgielnym

  • Autor: PAP
  • 19 kwi 2018 09:36
Nowa szkoła muzyczna projektu Tomasza Koniora już z kamieniem węgielnym
fot. PTWP

Ta szkoła będzie perłą architektoniczną; ponad 77 mln. zł. to pieniądze dobrze zainwestowane - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.

REKLAMA

W uroczystości oprócz wicepremiera Glińskiego wzięli także udział m.in. dyrektor ZPSM Nr 1 Iwona Waga-Parafiniak, Tomasz Konior - dyrektor i główny projektant Konior Studio, które jest odpowiedzialne za projekt nowej siedziby szkoły, Jarosław Szczupak - prezes Alstal Grupa Budowlana (główny wykonawca projektu), dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Lidia Skrzyniarz, a także dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej dr Zdzisław Bujanowski.

"To jest piękna inwestycja. Ponad 77 mln. zł. to pieniądze dobrze zainwestowane. (...) Realizujemy coś, co było od dawna oczekiwane, także przez inne instytucje, które liczą na pewne zmiany z tego wynikające. Widzimy, że inwestycja rośnie w oczach" - powiedział szef resortu kultury.

Wicepremier podkreślił, że budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie będzie "perłą architektoniczną". "Kto był w Akademii Muzycznej w Katowicach, w NOSPR, w paru innych miejscach, to wie, o czym mówię. Jestem pewny, że nasi wykonawcy swoim poziomem pracy do tego dołączają. Gratuluję i dziękuję wszystkim za to, że możemy dzisiaj ogłosić, że coś dobrego dla polskiej kultury się tworzy i już niedługo, bo myślę, że od roku szkolnego 2019/2020 szkoła będzie otwarta" - mówił Gliński.

Dyrektor ZPSM Nr 1 Iwona Waga-Parafiniak powiedziała, że to dla niej "niezwykły dzień i wzruszający moment". "Marzenie staje się rzeczywistością: powstaje i buduje się nowa wspaniała siedziba, wraz z piękną salą koncertową, wbudowanie kamienia węgielnego to symboliczny moment, który coraz bardziej zbliża nas do oczekiwanego otwarcia +nowej Miodowej+(dotychczasowa siedziba szkoły - PAP)" - powiedziała dyrektor szkoły.

Dodała, że gdy w 2012 r. obejmowała stanowiska dyrektora tej placówki, wiedziała, że jej priorytetem będzie "zapewnienie szkole nowej, własnej, godnej tej wspaniałej placówki, siedziby". "Niech dzisiejszy dzień znajdzie swój wspaniały finał 1 września 2019 r." - podkreśliła Waga-Parafiniak.

"Muszę powiedzieć nie tylko dosłownie, ale też metaforycznie: pogoda nam sprzyja i oby sprzyjała do samego końca. Życzę pani dyrektor żebyśmy faktycznie we wrześniu 2019 r. spotkali się w tej szkole, usiedli w ławkach i żeby to nie była +ośla ławka+, tylko, żeby naprawdę był to moment naszej wspólnej satysfakcji, że udało się przejść ten naprawdę trudny proces" - zaznaczył Tomasz Konior.

Jak mówił, przy projekcie współpracują z "najlepszym akustykiem w świecie" z Yasuhisą Toyotą z firmy Nagata Acoustics, z którą "budowali NOSPR, a teraz budują Filharmonię w Brnie".

"Mogę zapewnić, że zrobimy wszystko, żeby te 300 osób, które tutaj niebawem zasiądzie na widowni, jednym głosem powiedziało, że to najpiękniejszy obiekt i najlepszy w naszym kraju" - powiedział prezes Alstal Grupa Budowlana.

Budynek przyszłej siedziby ZPSM nr 1 w Warszawie zlokalizowany jest na działce przy ul. Rakowieckiej 21. Jest to zabytkowy zespół dawnego Domu Sierot Dziewcząt Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, które powstało z inicjatywy m.in. Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. Obiekt powstał w latach 1899-1901 według projektu architekta Władysława Kozłowskiego, znanego m.in. z projektu Hali Mirowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie