×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa wizja Wyspy Spichrzów do dyskusji publicznej

  • Autor: UM Gdańsk
  • 18 sty 2016 12:22
  • Aktualizacja: 18 sty 2016 12:35
Projekt firmy Fiszer Atelier 41 - widok z perspektywy, fot. UM Gdańsk

W Gdańsku odbędzie się dyskusja publiczna w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego Wyspy Spichrzów, rejonu dawnego dworca Kłodno w Gdańsku. Co jest planowane?

REKLAMA

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Wyspa Spichrzów rejon dawnego dworca Kłodno w mieście Gdańsku”, nad którym pracuje Zespół Urbanistów „Śródmieście”, obejmuje obszar o powierzchni około 13,67 ha. Jest on ograniczony od północy – ulicą Toruńską, od wschodu – wschodnim nabrzeżem rzeki Motławy, od południa – ulicą Grodza Kamienna a od zachodu – ulicami Dolna Brama, Pod Zrębem i zachodnim nabrzeżem rzeki Motławy.

Jak informuje oficjalny portal miejski Gdańska, na południe od ulicy Toruńskiej projektuje się kontynuację ulicy Chmielnej w postaci rozszerzającej się w kierunku południowym alei – tzw. ulicy Nowej Chmielnej. Po jej obu stronach przewiduje się zabudowę mieszkaniowo-usługową z podziałem na kwartały zabudowy, które kontynuują charakterystyczną dla Wyspy Spichrzów strukturę urbanistyczną. Proponowane w koncepcji planu wskaźniki urbanistyczne pozwolą na realizację zabudowy o intensywności charakterystycznej dla rejonów śródmiejskich, jednak zmniejszającej się w kierunku południowym.

Przy Motławie zlokalizowano duży ogólnodostępny plac o charakterze miejskim – tzw. „Plac Wodny”. W celu wyeksponowania ukształtowania projektowanej ulicy, tzw. Nowej Chmielnej oraz tzw. „Placu Wodnego”, elewacje frontowe budynków zostały ustalone w liniach rozgraniczających te tereny (wzdłuż ulic).

Planuje się również połączenie wodne: kanał łączący rzekę Motławę z rzeką Nowa Motława i teren zieleni urządzonej. Realizacja połączenia obu kanałów Motławy dopełniłaby kompozycję frontów wodnych i wzbogaciłaby system dróg wodnych w Gdańsku.

Jak informuje oficjalny portal miejski Gdańska, jest to już przedostatnia zmiana planów w tym regionie, konsumująca wytyczne z koncepcji Stanisława Fiszera. Jest ona wynikiem połączenia prac kilku projektów stworzonych przez trzy europejskie i dwie polskie pracownie urbanistyczne. Projekty zostały zaprezentowane na warsztatach zorganizowanych w lutym 2006 roku przez Gray International. Grupa ekspertów wybrała wówczas wizualizacje pracowni Fiszer Atelier 41 i Alter Polis. Ponieważ jednak każda z przedstawionych propozycji zawierała ciekawe elementy i interesujące rozwiązania, wszystkie zespoły, pod przewodnictwem Stanisława Fiszera, wspólnie opracowały plan udoskonalenia nowej wizji Wyspy Spichrzów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie