Nowe bryły handlowe w Kołobrzegu i EłkuPropertyDesign.pl - 02-07-2019 11:00


Kołobrzeg i Ełk wzbogacą się w przyszłym roku o nowe centra handlowe. W obu miastach ruszają budowy obiektów pod nazwą Karuzela. Atrakcyjne położenie obu centrów, oraz ich wielkość, są odzwierciedleniem zapotrzebowania na powierzchnie handlowe oraz trendów panujących w branży. Za projektem Karuzeli w Kołobrzegu stoi pracownia MTDI (dawniej Bose International), zaś w Ełku - Pracownia Projektowa Alfa z Legnicy.

Sześć obiektów handlowych pod nazwą Karuzela które działają obecnie na polskim rynku mają powierzchnie handlowe pomiędzy 3 tys. a 12 tys. mkw. Nowe projekty w Kołobrzegu i Ełku będą znacząco większe od istniejących już Karuzel. Nowy rozmiar inwestycji jest bezpośrednim efektem współpracy dwóch podmiotów. Pod koniec ubiegłego roku spółka Karuzela Holding, która realizowała te projekty, zawarła partnerską umowę z belgijską firmą Mitiska REIM, zarządzającą funduszami FRI1 i FRI2, które posiadają łącznie 65 obiektów handlowych w 10 krajach Europy. Fundusze belgijskie stały się tym samym właścicielami połowy udziałów w istniejących centrach handlowych Karuzeli. Dzięki tej współpracy Karuzela może oczekiwać znacznego przyspieszenia działań deweloperskich. Widać już pierwsze efekty tej współpracy - wspólne inwestycje Karuzela Holding i Mitiska zaczynają się w Kołobrzegu i Ełku.

Galeria Karuzela w Kołobrzegu spod kreski MTDI (dawniej Bose International) jest położona przy jednej z ulic wylotowych z miasta, która to ulica, połączy jeszcze w tym roku węzeł Kołobrzeg Wschód trasy S6 z obwodnicą miasta. Dzięki realizacji całego nowego układu drogowego w tej części Kołobrzegu, Karuzela będzie łatwo dostępna z całego miasta jak i z okolicznych miejscowości. Kompleks handlowy będzie się składał z galerii handlowej i wolnostojącego sklepu Leroy Merlin. Całkowita powierzchnia handlowa wynosi 30 tys. mkw. W jego skład wejdzie około 90 sklepów. Wszystko powstanie na działce o powierzchni 10 ha. Przy obiekcie znajdzie się parking na około tysiąc samochodów. Kołobrzeg był do tej pory pozbawiony dużych inwestycji handlowych podczas gdy miasto jest jednym z naszybciej rozwijających się w Polsce bazując na branży sanatoryjnej i turystycznej.

Park Handlowy Karuzela w Ełku spod kreski Pracownia Projektowa Alfa z Legnicy, w województwie warmińsko-mazurskim, wraz z hipermarketem Bi1 liczyć będzie ponad 21 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej do najmu (GLA). Hipermarket Bi1 z grupy Schiever, jest franczyzobiorcą Auchan a w Ełku otworzy także stację paliw. Będzie to największy hipermarket spożywczy w Ełku i w regionie. W skład centrum handlowego wejdzie około 30 sklepów, z parkingiem na blisko 800 miejsc postojowych. Ełk jest trzecim co do wielkości miastem województwa a jednocześnie jednym z nielicznych miast w Polsce z dodatnim przyrostem ilości mieszkańców co jest fenomenem nie tylko na skalę województwa ale i całej Polski. Duże parki handlowe, jak ten w Ełku, to, z jednej strony, odpowiedz rynku na pojawienie się w Polsce operatorów sklepów jakich Tedi, Dealz, Action czy Komfort a z drugiej to efekt zmiany przez sklepy z branży modowej postrzegania parków handlowych i pozytywnego zweryfikowania obrotów jakie mogą być w nich realizowane.