Nowe budki lęgowe dla ptaków pojawiły się w Parku Pojednania NarodówPAP - 27-06-2022 14:20


W Parku Pojednania Narodów pojawiły się nowe budki dla ptaków. Budek lęgowych będzie sukcesywnie przybywać w różnych miejscach Oświęcimia.

 

Samorząd miasta kupił ich dziesięć, a na drzewach zawiesili je strażacy z miejscowej OSP - zakomunikowała w poniedziałek rzecznik magistratu w Oświęcimiu Katarzyna Kwiecień.

Jak podkreśliła, to kolejne działanie, które ma na celu ochronę przyrody i bioróżnorodności w mieście. "Wpisuje się ono w obchodzony obecnie w mieście +rok troski o środowisko naturalne+" - dodała.

Zdaniem szefowej wydziału ochrony środowiska oświęcimskiego urzędu miejskiego Sylwii Stachury, budki zawieszone zostały dość wysoko, co powinno ustrzec je przed innymi zwierzętami. "Mamy nadzieję, że uda się zaprosić do parku jeszcze więcej ptaków, które swoim śpiewem będą umilały wypoczynek i zwalczały uciążliwe komary czy meszki" - powiedziała.

Urzędniczka dodała, że budek lęgowych będzie sukcesywnie przybywać w różnych miejscach Oświęcimia.

Park Pojednania Narodów powstał w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz. Znajduje się na przeciwległym brzegu rzeki Soły. Zajmuje powierzchnię 14 ha. Jego budowa zakończyła się jesienią 2022 r. Koszt budowy parku wyniósł 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł. (PAP)