REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowe centrum kultury zyska Gdynia. To będzie wyjątkowa inwestycja

  • Autor: UM Gdynia - www.gdynia.pl
  • 27 lis 2019 09:47
Nowe centrum kultury zyska Gdynia. To będzie wyjątkowa inwestycja
Projekt SIM Architekci, fot. mat. UM Gdynia

Miejsce sąsiedzkich spotkań z biblioteką, halą sportową, siedzibą rady dzielnicy i ogólnodostępnym terenem zielonym do spokojnego wypoczynku oraz parking dla samochodów i rowerów – tak już niebawem będzie wyglądał plac otaczający miejsce po dawnej siedzibie Centrum Kultury w Gdyni oraz Szkołę Amerykańską. Całość ma być gotowa z końcem 2021 roku.

REKLAMA

Na teren 4 tys. metrów kw. powstanie Przystań Sąsiedzka z nowoczesną biblioteką i siedzibą Rady Dzielnicy Mały Kack. Mieszkańcy otrzymają nowe miejsce spotkań oraz zielony teren rekreacyjny. Na części działki powstanie sala gimnastyczna i sale dydaktyczne, które wybuduje Szkoła Amerykańska z własnych funduszy. Sala będzie udostępniana mieszkańcom miasta na takich samych zasadach, jak podobne przyszkolne obiekty sportowe w Gdyni. Powstanie też wspólny parking - podaje oficjalny portal miejski Gdyni.

- To miejsce zyska nowe życie. Starannie zaplanowana przestrzeń sprawi, że mieszkańcy dzielnicy będą chcieli tu przebywać, odpoczywać, spotykać z sąsiadami. Łączymy tu wszystkie funkcje związane z wypoczynkiem, które każdy chce mieć blisko domu: bibliotekę z przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, obiekt sportowy, zadbany zielony teren, miejsce aktywności dla dzieci, spokojne miejsce spotkań dla seniorów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Budynek sąsiedzkich spotkań o powierzchni użytkowej ponad 400 metrów kwadratowych będzie miał dwie kondygnacje. Na parterze znajdą się wielofunkcyjne przestrzenie do wykorzystania w zależności od potrzeb do organizacji wydarzeń oświatowych, kulturalnych i informacyjnych, obszar aktywności dla dzieci, siedziba rady dzielnicy i przestrzeń dedykowana seniorom. Piętro zajmie biblioteka i pomieszczenie do cichej pracy. Kondygnacje połączą biegnące po łuku schody umieszczone w centrum obiektu pod kopułowym przepuszczającym światło słoneczne dachem. Samo zadaszenie zresztą w dużej części będzie retencyjnym zielonym ogrodem. A na tyłach obiektu zaprojektowano przestrzeń dla letniej biblioteki.

- Obiekty budowane przez miasto i przez szkołę zostały zaprojektowane tak, by razem tworzyły sharmonizowaną przestrzeń – wspólny kompleks oświatowo-sportowy. Budynek Przystani Sąsiedzkiej odsunięty jest w głąb działki dla polepszenia komfortu akustycznego, ale budynki szkoły i przystani połączone będą wewnętrznym korytarzem, przy którym znajdować się będzie winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzących, poruszających się na wózkach i niedosłyszących – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Przed budynkami od strony ul. Łowickiej powstaną wspólne miejsca postojowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, a także docelowo miejsca przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych, jak również kilkadziesiąt miejsc dla rowerów, w tym rowerów cargo. Dla ułatwienia komunikacji wydzielony zostanie też pas przed wejściem tzw. „kiss& go”.

- To już kolejna Przystań, która powstanie w Gdyni. Konsekwentnie realizujemy politykę aktywizacji mieszkańców. Realia dzisiejszego świata są takie, że społeczeństwa stają się skupiskami anonimowych ludzi. My chcemy gdyńskie dzielnice przed tym uchronić. Tworzymy miejsca, w których można w przyjemny i ciekawy sposób spędzić czas, a przy okazji poznać swoich sąsiadów – dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie