REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nowe elementy wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy warszawskiej Agrykoli

  • Autor: UM Warszawa
  • 08 lis 2022 15:28
Nowe elementy wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy warszawskiej Agrykoli
Nowe elementy wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy warszawskiej Agrykoli, fot. mat. pras.

Budowa pierwszego z nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola zmierza ku końcowi. Gotowe są już wszystkie 22 podpory oraz płyta, na której po wykonaniu izolacji ułożona zostanie nawierzchnia jezdni.

REKLAMA

  • Trwa budowa nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej w Warszawie.
  • Przełączenie ruchu na nowy wiadukt planowane jest na styczeń 2023 r.
  • Wtedy też ruszy rozbiórka wiaduktu południowego, po którym teraz odbywa się przejazd w obydwu kierunkach.

Na powstającym wiadukcie trwa montaż dylatacji, krawężników i budowa kap chodnikowych, czyli miejsc w których pojawią się ciągi pieszo-rowerowe, bariery energochłonne i balustrady. Długość każdego z przebudowywanych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej wynosi blisko 400 m. Nowe wiadukty będą trwalsze i zostaną wyposażone w obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz nowoczesne oświetlenie. Inwestycja potrwa do marca 2024 r. Realizuje ją Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Obiekty zostały wybudowane wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i udostępnione do ruchu w 1974 r. Po ponad czterdziestu latach eksploatacji specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę stanu technicznego wiaduktów, w której rekomendowali ich rozbiórkę i odbudowę od podstaw. Wyłączenie z ruchu pierwszego z obiektów – północnego – nastąpiło pod koniec stycznia 2022 r. Po rozebraniu starej konstrukcji ruszyła budowa nowego wiaduktu, który na początku 2023 r. ma przejąć ruch w obydwu kierunkach. Umożliwi to zamknięcie i przebudowę obiektu znajdującego się po stronie południowej.

Przebudowa kolejnych odcinków Trasy Łazienkowskiej

Prace trwające przy parku Agrykola to kolejny etap przebudowy Trasy Łazienkowskiej, konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach. Dotychczas wyremontowane zostały most Łazienkowski oraz estakady i wiadukty trasy na węzłach z Wisłostradą, Wałem Miedzeszyńskim oraz na Przyczółku Grochowskim. Następna inwestycja obejmie rozbiórkę i odbudowę wiaduktów nad ul. Paryską oraz budowę ekranów akustycznych i wymianę nawierzchni jezdni w al. Stanów Zjednoczonych na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta rozstrzygnął właśnie przetarg na wykonawcę tych prac. Za najkorzystniejszą uznana została oferta firmy WARBUD w wysokości ok. 88,7 mln zł. Podpisanie umowy z wybranym wykonawcą planowane jest jeszcze w tym roku. Prace potrwają 30 miesięcy. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 114 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie