Nowe funkcje dla ulicy Piotrkowskiej. Zaglądamy za kulisy projektu Teal OfficePropertyNews.pl - 13-09-2016 12:55


Rewitalizacja miejska to z jednej strony przywracanie przestrzeniom dawnej świetności, a z drugiej – tworzenie nowych możliwości ich wykorzystania. Idei tej hołduje firma OPG Property Professionals i jej druga z zaplanowanych na najbliższe miesiące inwestycji w obrębie OFF Piotrkowska Center w Łodzi.

Teal Office, nowoczesny obiekt biurowo-usługowy klasy A wkomponowany w zabytkową architekturę dawnej fabryki, ma być pomostem do dalszego ożywiania najdłuższej ulicy handlowej w Europie.

Projekt architektoniczny Teal Office, podobnie jak opisywany wcześniej projekt Sepia Office, to wizja Aleksandry Zdziechowskiej, Piotra Walerysiaka i Andrzeja Owczarka – osób doskonale znających charakter miejsca. Konsorcjum architektów z biur zw A i NOW, na co dzień projektujących na OFF Piotrkowska Center, postawiło sobie ambitny cel: wkomponowanie nowoczesnego obiektu w postindustrialną zabudowę dawnych tkalni i przędzalni Franciszka Ramischa oraz sąsiadujące z nimi secesyjne kamienice. Projekt m.in. ma za zadanie jeszcze mocniej zintegrować popularnego OFFa z otaczającą przestrzenią miejską, w tym z ikoniczną dla Łodzi „Pietryną”.

Od strony ul. Roosevelta budynek zrówna się wysokością z pobliskimi kamienicami, a na poziomie 0 umożliwi dodatkowe połączenie z pasażem OFF Piotrkowska, zwiększając funkcjonalność przestrzeni. Podobnie jak w przypadku wszystkich lokali na OFFie, dolne piętra obiektu będą wyższe, niż górne kondygnacje (od 4,5 m na parterze do 3,2 m na piątym piętrze).

– Wprowadzając nową jakość w postindustrialne otoczenie, Teal Office pozostanie w harmonii z architekturą dawnej fabryki. Fragment elewacji w grafitowej licówce od strony pasażu OFF Piotrkowska Center nawiąże do ceglanego sąsiedztwa obiektów pofabrycznych, w tym m.in. do odnawianego budynku Sepia Office – wyjaśnia Andrzej Owczarek z pracowni NOW.

Kreatywność.IT

Teal Office oferować będzie 378 mkw. dla usług na parterze oraz 2266 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w pełni przystosowanej do potrzeb firm z sektora IT. To kolejny projekt w obrębie popularnego OFFa, po Sepia Office oraz nowej przestrzeni dla startupów, dedykowany branży technologicznej. Jak podkreśla inwestor, nowy kierunek mocno wpisze się w twórczy klimat miejsca.

– Tworząc nowe funkcje dla przestrzeni, którą dziś znamy jako OFF Piotrkowska Center, chcieliśmy oddać ją w ręce osób kreatywnych i pełnych pasji do tego, co robią – mówi Michał Styś, dyrektor zarządzający OPG Property Professionals. – Kreatywność i innowacyjne podejście do wyzwań to także domena osób rozwijających innowacyjne technologie, dlatego z pewnością znajdą oni tu miejsce dla siebie – dodaje.

Innowacyjne podejście cechuje także sam projekt przestrzeni, w której zrezygnowano całkowicie ze ścian konstrukcyjnych. Zastosowanie podłogi technicznej zapewni elastyczność w lokalizacji i późniejszym przenoszeniu gniazd elektrycznych, pozwalając na swobodną zmianę aranżacji pomiędzy układami typu open space, mieszanymi lub z podziałem na pomieszczenia biurowe. Najemcy, w zależności od preferencji, mogą zdecydować się na całe piętro na wyłączność lub część piętra z odrębnym wejściem ze wspólnego holu windowego.

Dla pięciu kondygnacji biurowych przewidziano aż 12 wariantów aranżacji – tak, aby przyszli lokatorzy z branży TECH mogli optymalnie dostosować przestrzeń do charakteru pracy i struktury swojej kadry. W zależności od zastosowanego wariantu, w obrębie jednej kondygnacji może swobodnie pracować od 45 do 100 osób (układ call-center).

Z XIX do XXI wieku

Jako biurowiec klasy A projektowany z myślą o branży IT, Teal Office wyposażony zostanie w szereg rozwiązań technologicznych z najwyższej półki. Z efektownie wykończonego lobby budynku wsiądziemy do szybkich wind mogących pomieścić do 13 osób. Po dojechaniu na właściwe piętro przywita nas przyjemna temperatura za sprawą systemu klimakonwektorów z instalacją chłodniczą wykorzystującą wodę lodową. Komfort termiczny i akustyczny zapewnią też okna aluminiowe z możliwością uchylania. Zastosowane rozwiązania pozwolą na ograniczenie hałasu od zewnętrznych źródeł dźwięku na poziomie 35 db.

Programiści rozwijający technologie dla klientów z całego świata z pewnością docenią poprowadzony do obiektu światłowód, który umożliwi transfer danych do 1 Gb/s i zapewni wysoką niezawodność sieci. Na życzenie najemcy możliwe będzie wykonanie połączenia teletechnicznego pomiędzy serwerownią, a zajmowaną kondygnacją, a także wykonanie modułowego sufitu podwieszanego o wysokości do 50 cm.

Inteligentny system sterowania BMS umożliwi optymalne zarządzanie bezpieczeństwem – kontrolą dostępu, monitoringiem CCTV, zintegrowanymi systemami sygnalizacji pożarowej i włamaniowej (SSP/SSW), a także wszystkimi instalacjami w obrębie budynku: zasilaniem, oświetleniem i transportem windowym czy klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem.

Nowocześnie, czyli ekologicznie

Obiekt zaprojektowano tak, aby zachęcać pracowników do zdrowego stylu życia. Dzień zaczniemy więc od wjazdu na parking wyposażony w porty do ładowania samochodów elektrycznych. Dla tych, którzy od czterech kółek wolą dwa, przewidziane zostały nowe, oświetlone i zadaszone strefy do bezpiecznego parkowania rowerów, a także wydzielone szatnie i prysznice. W całym obiekcie wprowadzony zostanie system segregacji odpadów, co także powinno kształtować pozytywne nawyki wśród użytkowników budynku.

Obiekt wyposażony zostanie ponadto w szereg rozwiązań budowlanych i technologicznych ograniczających zużycie energii cieplnej i elektrycznej, co znajdzie potwierdzenie w prestiżowym certyfikacie BREEAM. Duże okna trójszybowe o wysokim współczynniku izolacji termicznej posiadać będą wewnętrzne rolety od strony zachodniej i południowej, co pozwoli ograniczyć nagrzewanie i nadmierne nasłonecznienie wnętrz w ciągu dnia. Optymalne wykorzystanie światła naturalnego uzupełnione zostanie przez energooszczędne oświetlenie w systemie LED.

Zastosowane „zielone” technologie – m.in. odzysk ciepła z klimatyzacji i energii z wind o niskim poborze mocy czy rozwiązania oszczędzające zużycie wody w toaletach – wpiszą się w ideę zrównoważonego budownictwa, czyniąc Teal Office jedną z najbardziej nowoczesnych inwestycji biurowych w Łodzi.