×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowe miejsce dla rzeźby "Macierzyństwo" w Olsztynie

  • Autor: PAP
  • 19 kwi 2021 09:27
Nowe miejsce dla rzeźby "Macierzyństwo" w Olsztynie
Mieszkańcy Olsztyna wybrali nowe miejsce dla rzeźby "Macierzyństwo", fot. shutterstock

Olsztynianie zdecydowali w głosowaniu, że rzeźba "Macierzyństwo" autorstwa Kazimierza Zielińskiego powinna zostać ustawiona na skwerze naprzeciw Dworca Zachodniego. Przenosiny rzeźby są konieczne z powodu wyburzenia budynku, przy którym stała ponad 40 lat.

REKLAMA

Jedna z najbardziej charakterystycznych olsztyńskich rzeźb była ustawiona przy dawnym hotelu "Gromada" w pobliżu Dworca Głównego. Musiała zostać stamtąd zabrana, ponieważ budynek rozebrano. W lutym zabezpieczono ją i umieszczono tymczasowo w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Augustowskiej. Władze miasta zdecydowały, że nową lokalizację mają wskazać mieszkańcy.

Jak poinformował PAP olsztyński urząd miasta, w trwającej przez dwa tygodnie internetowej ankiecie, w której można było poprzeć jedną z trzech lokalizacji, oddano blisko 1,9 tys. głosów.

- Zdecydowanym zwycięzcą okazał się skwer naprzeciwko Dworca Zachodniego, w okolicy Domu Samotnej Matki. Na ten teren oddano aż 980 głosów (52,2 proc.). Drugie miejsce - z 501 wskazaniem (26,7 proc.) - zajął Park Podzamcze. Natomiast na skwer przy DH Manhattan zagłosowało 395 osób (21,1 proc.) - podał magistrat.

- Myślę, że to dobre miejsce. Pobliże Dworca Zachodniego nawiązuje poniekąd do poprzedniej lokalizacji rzeźby i sprawia, że wiele osób będzie mogło zobaczyć to dzieło. Natomiast Dom Samotnej Matki jest symbolicznym dopełnieniem, nawiązującym do tytułu tej pracy - ocenił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.Według miejskiego konserwatora zabytków Anny Bobko teraz konieczne jest przygotowanie projektu i sfinalizowanie wszelkich niezbędnych formalności. - Gdy wszystko dopniemy na ostatni guzik, rzeźba zostanie umiejscowiona w nowej lokalizacji - wyjaśniła.

"Macierzyństwo" autorstwa Kazimierza Zielińskiego z 1978 roku jest jednym z dwóch dzieł o tym samym tytule, jakie znajdują się w przestrzeni miejskiej Olsztyna. Druga z tych rzeźb stoi przed ratuszem przy pl. Jana Pawła II.

Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński (1923-2010) - artysta, w którego twórczości najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy. Jego prace można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i kilku innych miastach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie