×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowe oblicze łódzkiej Włókienniczej

  • Autor: UM Łódź
  • 29 cze 2021 13:37
Nowe oblicze łódzkiej Włókienniczej
Jak wyglądają kolejne artystyczne elewacje przy ul. Włókienniczej w Łodzi?, fot. UMŁ
Nowe oblicze łódzkiej Włókienniczej

Jak wyglądają kolejne artystyczne elewacje przy ul. Włókienniczej w Łodzi? Przyglądamy się wykonywanym pracom.

REKLAMA

– To będzie wyjątkowy rok w programie rewitalizacji. Efekty rewitalizacji możemy podziwiać już od pewnego czasu, ale to co się dzieje na ulicy Włókienniczej, zapiera dech w piersiach. I nie mam wątpliwości, że robimy naprawdę dobrą robotę. Nie dość, że remonty idą pełną parą, to właśnie w tym roku rozpoczęliśmy odsłanianie przepięknych artystycznych fasad. Takich fasad nie ma żadne inne miasto. Nie tylko odrestaurujemy zabytkowe detale, ale stworzymy zupełnie nowe elewacje poprzez połączenie zabytkowej tkanki ze sztuką współczesną. Tak jak obiecaliśmy, ulica Włókiennicza będzie symbolem rewitalizacji. To proces wyjątkowy z kilku powodów – na uliczce o długości niespełna 500 metrów, kompleksowo wyremontujemy aż 13 budynków, powstaną w nich 223 komfortowe mieszkania komunalne, 5 lokali chronionych, 32 lokale dla mikroprzedsiębiorców oraz świetlice środowiskowe dla najmłodszych mieszkańców śródmieścia Łodzi. W tym roku zakończymy remonty w 10 budynkach. Wartość wszystkich inwestycji przy Włókienniczej to 90 mln zł – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi i dodaje: – Trwa już przebudowę samej ulicy Włókienniczej, która będzie miała formę woonerfu bez wyznaczonego przedziału między jezdnią a chodnikiem. Zostanie wyłożona kostką kamienną o różnorodnych barwach, mającą tworzyć główną kompozycję artystyczną. Na części jezdni zostanie zachowany ruch kołowy, ale w ograniczonym zakresie. W ramach inwestycji urządzony zostanie też park kieszonkowy z placem zabaw. Po obu stronach ul. Włókienniczej zostaną posadzone drzewa, o których stan będzie dbać automatyczny system nawadniający. Nie zabraknie też krzewów, pnączy, kwiatów i traw. Ulica Włókiennicza stanie się miejscem, które będzie dumą łodzian i jedną z największych atrakcji turystycznych naszego miasta. To tu będzie wieczorami tętnić życie dzięki małym kawiarenkom, to tu będzie można kupić wyjątkowe, oryginalne wyroby łódzkich projektantów.

Remont ulicy Włókienniczej będzie obejmował również wszystkie instalacje podziemne. Zmodernizowana zostanie kanalizacja, sieć wodociągowa i gazowa. Powstanie też sieć grzewcza dla remontowanych kamienic oraz zostanie zmodernizowana sieć elektryczna. Wraz z nią pojawi się nowe oświetlenie ulicy.

Ale kamienice to nie wszystko. Jeszcze w tym roku łodzianie będą mogli cieszyć się zupełnie nowym pasażem Hilarego Majewskiego, który poprowadzi od ulicy Włókienniczej do ulicy Stefana Jaracza. W pasażu posadzone zostaną grusze, tulipanowce amerykańskie i kilka tysięcy krzewów. Centrum Łodzi wzbogaci się o nową zieloną przestrzeń, gdzie będzie można spędzić wolny czas, pobawić się z dzieckiem czy po prostu przyjść i porozmawiać ze znajomymi.

– Willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11, to najpiękniejszy budynek na tej ulicy. Wyróżnia się mnóstwem zdobień – są pilastry, płyciny z neorenesansowymi kwiatowymi dekoracjami, czy bogato zdobione gzymsy i wykusze. Nie ma tu fragmentu bez bogatych zdobień. Wszystko to możemy już zobaczyć, gdyż wykonawca odsłonił już elewację frontową. Większość prac polegała na oczyszczeniu elewacji, a tylko w niektórych jej fragmentach trzeba było odtwarzać brakujące detale architektoniczne. Przypomnę, że willa miejskiego architekta powstała w latach 1883-86. Budynek jest niezwykle bogato zdobiony również wewnątrz. W czerwcu otworzyliśmy przetarg na realizację prac konserwatorskich wewnątrz tej kamienicy. Będą one dotyczyły m.in. mazerunków, sztukaterii i polichromii ze złoceniami. Część prac będzie polegała na konserwacji, a część na odtworzeniu zdobień. Działania te zajmą wykonawcy ok. 10 miesięcy. Remont willi Majewskiego zakończymy w 2022 roku - mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Do końca zbliża się remont trzech pobliskich kamienic stojących przy ul. Włókienniczej 3, 5 i 7. – W ciągu 3-4 miesięcy zakończymy prace i rozpoczną się procedury odbiorowe. W tej chwili zbliżamy się do finiszu prac wykończeniowych. Malujemy pomieszczenia, montujemy balustrady, stolarkę okienną i drzwiową – Tomasz Kartasiński, kierownik budowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie