REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowe przestrzenie publiczne w Bytomiu

  • Autor: PAP
  • 26 sty 2018 14:06
fot. shutterstock

Za blisko 15 mln zł, przy unijnym wsparciu, Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu stworzy jeszcze w tym roku nowe przestrzenie publiczne w dzielnicy Rozbark i odnowi teren przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.

REKLAMA

O koncepcjach nowego urządzenia części ulic, placów i skwerów Rozbarku oraz uporządkowania i uatrakcyjnienia chętnie odwiedzanych przez spacerowiczów, wędkarzy i rowerzystów Żabich Dołów opowiadała podczas piątkowej konferencji prasowej w Bytomiu dyrektor tamtejszego zarządu zieleni i gospodarki komunalnej Ewa Nazarewicz.

Rozbark to dzielnica Bytomia - kojarzona z regionalnymi strojami rozbarskimi, a także jako miejsce urodzenia słynnego barokowego kompozytora Gerwazego Gorczyckiego. W początkach XX w. był samodzielną, rolniczą gminą, włączoną do miasta w 1927 r. Według historyków była to polska oaza w niemieckim mieście.

Po II wojnie światowej dzielnica stopniowo traciła rolniczy charakter. Największym pracodawcą była działająca od drugiej połowy XIX w. kopalnia "Rozbark", ostatecznie zamknięta w 2004 r. Jej likwidacja spotęgowała trwającą od lat 90. techniczną i społeczną degradację. Dzielnica zaczęła się wyludniać, wyburzano dotknięte szkodami górniczymi stare, robotnicze domy.

W ostatnim czasie Rozbark stał się jednym z tzw. obszarów rewitalizacji ujętych w Gminnym Programie Rewitalizacji Bytom 2020+, w którym przewidziano m.in. poprawę infrastruktury miasta i szereg działań społecznych. Jedną z inwestycji, mających poprawić jakość życia tamtejszych mieszkańców, ma być projekt zakładający "Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku".

Dyrektor Nazarewicz opowiadała w piątek, że głównym elementem tego projektu będzie nowa promenada, przebiegająca przez całą dzielnicę - od ul. Pszczyńskiej, przez ul. Siemianowicką (kładką dla pieszych), ul. Kochanowskiego do zbiegu Musialika i Alojzjanów. Za ul. Brzezińską promenada będzie odgałęziała się - poprzez ul. Św. Kingi i ul. Jaronia - po parking przy ul. Staffa (w przyszłości ma wieść dalej, poza tzw. obszar rewitalizacji).

Promenada ma zostać wybrukowana kostką betonową, na ul. Kingi i Jaronia, czyli w centralnej części Rozbarku, obowiązywało na niej będzie ograniczenie ruchu kołowego - z kostką granitową. Promenadę mają ozdobić nowe latarnie parkowe, ławki, kosze, tzw. trejaże (do podtrzymania roślin) i tablice - o miejscach historycznych i osobach zasłużonych dla dzielnicy.

Projekt zakłada też rozbiórkę wymagających tego zabudowań w pięciu lokalizacjach, w miejsce których urządzane mają być nowe przestrzenie społeczne. Przy ul. Siennej i Pszczyńskiej powstaną nowe place zabaw, a przy ul. Witczaka 40 - brukowany plac o powierzchni ok. 400 m kw., pod kątem urządzania jarmarków czy targowisk.

W miejscach wyburzeń przy ul. Musialika 1 i 3 oraz Alojzjanów 26 i 28 powstaną ogrody sąsiedzkie - miejsca rekreacji i wypoczynku z możliwością uprawy roślin, warzyw, ziół, kwiatów, z małymi placami zabaw, ławkami, alejkami i nowymi trawnikami. Przy ul. Musialika 18 przewidziano zamknięty plac zabaw - z pochylniami i półkami jako miejscami zabawy.

W innych nowo zagospodarowanych miejscach, np. na placu Św. Barbary (skąd obecny plac zabaw zostanie przeniesiony na ul. Św. Kingi), powstać ma rodzaj rynku z przestrzeniami rekreacyjno-rozrywkowymi - m.in. ze ścianką wspinaczkową i trampolinami, sceną do występów i łukiem tanecznym, a także fontanną posadzkową. Rynek zyska też nowe ławki, kosze i oświetlenie iluminacyjne.

Obok rozbudowanego placu zabaw przy Królowej Jadwigi, rozbudowana zostanie też przestrzeń na tzw. Szynolu, gdzie w ramach projektu obywatelskiego powstały w ostatnich latach alejki, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Zbudowane zostaną tam dodatkowe urządzenia, a także m.in. boisko wielofunkcyjne do siatkówki i koszykówki. Nowe, zadaszone urządzenia do sportów siłowych pojawią się też na ul. Staffa, a na Alojzjanów powstanie ogrodzony żywopłotem skate park.

Z kolei dla Żabich Dołów - obszernego terenu ze stawami powyrobiskowymi oraz licznymi groblami i dawnymi nasypami kolejowymi, który dziś stał się miejscem gniazdowania m.in. wielu gatunków ptaków wodno-błotnych - w granicach Bytomia przygotowano projekt mający chronić bioróżnorodność i edukować o jej walorach.

Prace obejmą uporządkowanie terenu z odpadów, oczyszczenie linii brzegowych, uzupełnienie roślinności nadwodnej, nowe nasadzenia drzew i krzewów - jako źródła pokarmu i miejsc gniazdowania czy eliminację inwazyjnych gatunków roślin. Powstaną nowe sadzawki dla płazów, wyspy dla gniazdowania ptaków wodnych i budki lęgowe dla małych ptaków i nietoperzy.

W Żabich Dołach wytyczone zostaną ścieżki edukacyjne z nową nawierzchnią i schodami na nasypy. Powstać mają dwie stacje dydaktyczno-edukacyjne - zadaszone wiaty z siedziskami, ławkami i koszami. Planowanych jest też sześć czatowni - podestów ze ścianami zamaskowanymi roślinnością wzdłuż ścieżek edukacyjnych. Opracowana ma zostać aplikacja edukacyjna na telefony i portal internetowy.

Oba te przedsięwzięcia zostaną sfinansowane przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI). Zatwierdzone już do dofinansowania projekty opiewają na 12 mln zł przy 10,2 mln zł dotacji dla Rozbarku oraz na 2,7 mln zł, przy 2 mln zł dotacji dla Żabich Dołów.

Jak poinformowała w piątek Nazarewicz, trwają już przetargi ujmujące w całości każde z tych przedsięwzięć. "Rozbark i Żabie Doły planujemy wykonać do końca października tego roku" - zapowiedziała dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie