×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowe przystanki kolejowe na liniach z Łodzi do Łowicza, Opoczna i Sieradza

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2023 14:19
Nowe przystanki kolejowe na liniach z Łodzi do Łowicza, Opoczna i Sieradza
Nowe przystanki kolejowe na liniach z Łodzi do Łowicza, Opoczna i Sieradza, fot. pixabay

Budowę trzech nowych przystanków w Łódzkiem (Izabelów, Stare Grudze i Głowno Płn.) oraz modernizację dwóch kolejnych (Zaosie i Żakowice Płd.) zapowiedziały we wtorek PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycje poprawią dostęp do pociągów na liniach z Łodzi do Łowicza, Opoczna i Sieradza.

REKLAMA

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały we wtorek o podpisaniu umowy na budowę nowych przystanków w Izabelowie i Starych Grudzach w woj. łódzkim. Przypomniały też, że w tym roku rozpocznie się budowa przystanku Głowno Północne oraz modernizacja przystanków Zaosie i Żakowice Płd. Efektem inwestycji mają być wygodniejsze podróże pociągiem na liniach z Łodzi do Łowicza, Opoczna i Sieradza.

"Budowa nowych przystanków i modernizacja istniejących peronów w województwie łódzkim zapewni lepszy dostęp do pociągów w kierunku Łodzi, Łowicza i Sieradza oraz zwiększy komfort podróżowania do Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna. To kolejne inwestycje realizowane przez rząd i PLK SA, dzięki którym mieszkańcy mniejszych miejscowości w regionie zyskują wygodne połączenia kolejowe" - zaznaczył prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel.

Nowy przystanek Izabelów k. Zduńskiej Woli zostanie zlokalizowany w pobliżu wiaduktu kolejowego na linii Łódź - Sieradz. Dogodny dostęp na dwa nowe perony zapewnią schody i windy.

W Starych Grudzach k. Łowicza dotychczasowy przystanek zostanie przesunięty bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na drodze, która łączy miejscowość Zawady z drogą Łowicz - Łódź. Obiekt przejmie obsługę podróżnych, którzy obecnie korzystają z przystanku Grudze.

Wysokie perony na nowych przystankach ułatwią podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki zapewnią planowane parkingi dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycje w Izabelowie i Starych Grudzach będą realizowane w formule "projektuj i buduj", zaś rozpoczęcie robót w obu lokalizacjach ma nastąpić jeszcze w tym roku, a skończyć się w połowie przyszłego.

W woj. łódzkim rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 obejmuje dziewięć lokalizacji. Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe i Zaosie.

Nowy przystanek Głowno Północne na trasie Łódź - Łowicz przybliży kolej mieszkańcom wschodniej i północnej części Głowna. Peron zostanie wybudowany przy przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Wiejskiej w Głownie.

Z kolei dla pasażerów na przystankach Żakowice Południowe i Zaosie na linii kolejowej między Łodzią a Tomaszowem Mazowieckim wybudowane zostaną nowe wyższe perony, które zastąpią obecne.

Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się w drugim półroczu tego roku i zakończą w połowie przyszłego.

W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej również Tomaszówek, który powstał w 2022 r., oraz Zgierz Rudunki i Jedlicze koło Zgierza, gdzie wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Z kolei w styczniu ogłoszono przetarg na budowę przystanku Łódź Zarzew.

Celem rządowego programu przystankowego jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych i przygotowanie miejsc parkingowych dla pasażerów przeznaczono 1 mld zł. W programie uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce, z czego 129 umieszczono na liście rezerwowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie