REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowe przystanki kolejowe w Wielkopolsce

  • Autor: PAP
  • 12 sty 2022 14:36
Nowe przystanki kolejowe w Wielkopolsce
Nowe przystanki kolejowe w Wielkopolsce, fot. shutterstock

odróżni na trasie Warszawa – Poznań i Oleśnica – Chojnice mają zyskać lepszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują wybudowanie nowych przystanków w Białężycach i Patrzykowie. Planowana jest także modernizacja peronów w Słupcy.

REKLAMA

Jak poinformował w środę Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., inwestycje realizowane będą z "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025".

"Nowe przystanki w Patrzykowie (gmina Kramsk, linia nr 3 Warszawa - Poznań) i Białężycach (gmina Września, linia nr 281 Oleśnica - Chojnice), a także zmodernizowane perony w Słupcy (linia nr 3 Warszawa - Poznań) zapewnią dobry dostęp do kolei i oczekiwane warunki podróży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg na prace z rządowego Programu Przystankowego. Mieszkańcy wielkopolskich miejscowości skorzystają z efektów inwestycji w 2023 roku" - podkreślił.

Śledziński tłumaczył, że w Patrzykowie nowy przystanek zapewni dogodne dojazdy pociągiem m.in. do Konina i Koła. Zostanie on zbudowany przy skrzyżowaniu torów z drogą do miejscowości Żrekle. Z kolei w Białężycach pociągi w stronę Wrześni lub Jarocina zatrzymają się w pobliżu fabryki samochodów.

"Na każdym z nowych przystanków będą odpowiednio wysokie perony. Podróżni dzięki temu łatwo wsiądą do pociągów. Przewidziano m.in. wiaty, ławki, jasne oświetlenie i gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się pochylnie zapewnią dogodny dostęp do kolei. Będą także ścieżki naprowadzające. Dojazd i korzystanie z kolei ułatwią nowe parkingi w pobliżu przystanków i stojaki rowerowe" - wskazał Śledziński.

Dodał, że w ramach inwestycji w Słupcy, niższe perony zostaną zastąpione przez nowe - dłuższe i wyższe. Przebudowane ma zostać także przejście podziemne. Pojawią się także windy, oraz oświetlenie LED, a także m.in. nowe wiaty i ławki.

Śledziński zaznaczył, że w Wielkopolsce "Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025" obejmuje 13 stacji i przystanków na liście podstawowej (m.in. Piła Fabryczna, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn). Dodał, że już ogłoszono przetarg na opracowanie projektu i modernizację peronów w Książnie, Miłosławiu i Orzechowie.

Dodał, że celem przedłożonego przez Ministra Infrastruktury "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

"Zaplanowane zadania umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182" - wskazał Śledziński.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie