Warszawa zbuduje nowoczesny budynek łaźni publicznej na terenie zabytkowego parku Traugutta przy ul. Wenetów na Skarpie Warszawskiej. Kształt budynku oraz jego elewacja nawiązuje do tradycji miejsca oraz komponuje się z otaczającą zielenią.
Park Traugutta został założony w latach 1925–1929 na dawnych terenach fortecznych po esplanadzie Cytadeli. Zaprojektowali go Leon Danilewicz i Stanisław Zadora-Życieński. Pierwotnie zajmował 22 ha. Składał się z trzech części: wschodniej o powierzchni 6,5 ha, urządzonej w 1925 i ograniczonej ulicami: Zakroczymską, Wenedów, Wybrzeżem Gdańskim i Sanguszki; środkowej o powierzchni 4,5 ha pomiędzy ulicami Zakroczymską i Międzyparkową, udostępnionej w 1926, oraz części zachodniej o powierzchni 11 ha wokół Fortu Traugutta, urządzonej w latach 1927–1929.
Przeczytaj też: Jak projekt Nowe Centrum Warszawy zmienia stolicę
Na terenie parku znajdują się historyczne obiekty: Fort Legionów (z podziemną trasą turystyczną) oraz zdrój z czasów króla Stanisława Augusta (z najsmaczniejszą wodą w mieście w XVIII w.). Poza tym w parku znajdziemy m.in. kompozycję Rozdroże 2010 autorstwa Magdaleny Abakanowicz, rzeźby Macierzyństwo i Samotność oraz głaz Nauczycieli.
Budynek o ważnej roli społecznej
Budynek łaźni użytkowany będzie jako obiekt użyteczności publicznej o funkcji usługowej mieszczący niezbędne pomieszczenia służące realizacji ważnej roli społecznej dla m.st. Warszawy.
Jednokondygnacyjna łagodne zaokrąglona bryła łaźni ma nieregularny kształt przypominający trójramienną kroplę wody, która płynnie wpisuje się w otaczający teren. Nowy budynek będzie miał płaski dach, co jeszcze bardziej wtopi go w obtaczającą roślinność.
Elewacja budynku będzie wykonana z materiałów ceramicznych lub okładzin kamiennych. Ściany zewnętrzne zaś pokryte cegłą w kolorze naturalnym, nawiązującym swym charakterem do historycznych budynków fortecznych. Dach budynku (widoczny z wyższych poziomów skarpy) będzie porośnięty niską roślinnością.
Układ przestrzenny budynku oparty jest o trzy nieregularne w formie (kształtem przypominające krople wody) ramiona, w których zlokalizowano poszczególne funkcje. Po środku znajduje się patio. Poszczególne ramiona zaprojektowano różnorodnie: cześć higieniczno-sanitarna ma układ korytarzowy, część administracyjna jest dostępna bezpośrednio z patio, a część z zapleczem i magazynem posiada układ amfiladowy.
Szacowany koszt inwestycji to 1,3 mln zł.
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA