Realizacja gdyńskiej Riviery była ogromnym wyzwaniem dla jej architektów i dewelopera. Unikalna lokalizacja – na zielonym wzgórzu i jednocześnie przy głównej arterii łączącej trójmiasto – predestynowała do stworzenia projektu będącego nową wizytówką miasta. Czy się udało?
Centrum Handlowe Riviera, zlokalizowane u podnóża Wzgórza św. Maksymiliana w Gdyni, zostało otwarte 25 października 2013 roku. Jego historia jest równie nietypowa jak architektura.
Riviera to efekt rozbudowy Centrum Handlowego Wzgórze – obiektu o powierzchni 21 tys. mkw., które zainaugurowało działalność w maju 2001 r. Na początku inwestycja miała być mniejsza od obecnego kompleksu, choć charakterystyczne cechy nadające głównej, wschodniej elewacji organiczny charakter pozostały niezmienne.
Po tym jak w 2009 roku inwestycję przejęła do realizacji firma Mayland Real Estate, zlecono przygotowanie kolejnego projektu. Deweloper postanowił jeszcze bardziej rozbudować obiekt przy jednoczesnym podkreśleniu jego związku z unikalnym krajobrazem i nadać całości przyjazny dla mieszkańców charakter.
Architektem projektu pozostała francuska firma Valode & Pistre architectes, autor pierwotnej koncepcji, tym razem współpracująca z warszawskim biurem Michalewicz + Tański.
Po konsultacjach z władzami miasta powstała koncepcja zielonych fasad i „parkowego” przedpola ze spacerowymi alejami i ścieżką rowerową.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego – mówi Piotr Michalewicz z pracowni Michalewicz + Tański, która przygotowywała projekt budowlany, przetargowy i nadzorowała realizację. – Całość, pomimo skali, nie przytłacza, nie jest odhumanizowana i sterylna. Wnętrza pasaży handlowych z pewnością wyróżniają się na tle innych centrów handlowych ze względu niebanalną geometrię, przywodzącą na myśl kręte uliczki małego miasta – dodaje Piotr Michalewicz.
Nadmorski klimat
Projekt aranżacji pasaży, do którego inwestor przykładał olbrzymią wagę, powstawał we współpracy z - Lilą Csillag – dyrektor działu concept&design Mayland RE i działem architektów. Zakładał stworzenie przestrzeni kojarzącej się zarówno z naturą jak i klimatem nadmorskich kurortów, dającej poczucie ciepła, klasy i komfortu.
- Drewno i materiały drewnopodobne, stonowana kolorystyka, miękkie meble, przestrzenie zabaw dla dzieci i pieczołowicie dobrane, zróżnicowane elementy oświetlenia tworzą unikalną całość. W ciągu dnia światło dociera do niemal wszystkich części pasaży dzięki długim świetlikom i eliptycznym otwarciom w stropach – mówi Lila Csillag. Jak dodaje, budynek został połączony pasażami w całkowicie bezkolizyjny sposób z istniejącą częścią – przez cały czas budowy funkcjonowała ona bez większych zakłóceń. - Renowacja wnętrz prowadzona etapami sprawiła, że goście mogą mieć poczucie harmonii i ciągłości przechodząc z jednej części do drugiej – tłumaczy Lila Csillag.
Aranżacja układu funkcjonalnego budynku wychodzi naprzeciw klientowi Riviery również poprzez zaplanowanie głównego wejścia, które zostało zlokalizowane tam, gdzie mają najbliżej klienci idący pieszo od strony miasta i stacji trójmiejskiej kolejki SKM. W tym miejscu fasada jest całkowicie przeszklona, a miejsce akcentuje „zwieszony” nad placem fragment elewacji.
- Płynne linie, miękko falującej fasady wpisując się w nietypowo wytyczone w Planie Miejscowym linie zabudowy, miały jednocześnie kojarzyć się z nadmorskim krajobrazem - wydmami i falującym morzem – zaznacza Lila Csillag
Zielona fasada
Podziały długiej na 600 m elewacji są ściśle powiązane z układem funkcjonalnym budynku. – W miejscu głównego wjazdu na parking podziemny, tam gdzie linie zabudowy wchodzą w głąb terenu inwestycji, fasada ugina się mocno, a rozchodzące się symetrycznie od tego miejsca, łagodnie wygięte „skrzydła” elewacji są przerywane w miejscach, w których rozplanowano wyjścia ewakuacyjne – opowiada Piotr Michalewicz.
Do wykończenia fasady użyto wysokiej jakości paneli elewacyjnych o dużych formatach – zabieg ten - choć kosztowny - sprawił, że jej powierzchnia, o delikatnie zróżnicowanej kolorystyce i nietypowym podziale, robi wrażenie eleganckiej i przemyślanej kompozycji.
Jak zapowiada deweloper, jej dopełnieniem w ciągu paru lat stanie się zieleń - pięć specjalnie dobranych gatunków bluszczy będzie się piąć po indywidualnie zaprojektowanych aluminiowych stelażach, tworzących system trójwymiarowych „okiennic”. Pnącza poprzez sieć stalowych linek połączą budynek z zielonym przedpolem pełnym krzewów i drzew. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu budynku, liczące 1800 miejsc parkingi są całkowicie niewidoczne od strony miasta – część kryje kondygnacja podziemna, a pozostałe zostały zlokalizowane na wielopoziomowym garażu pomiędzy zachodnią fasadą a wzgórzem.
- Pomimo długiej historii, przez którą przechodził projekt, realizacja inwestycji przebiegała szybko i sprawnie za sprawą firmy PGOM, która prowadziła koordynację całości inwestycji – dzięki dobrej współpracy znalazł się czas na dopracowanie wielu istotnych elementów – zaznacza przedstawicielka firmy Mayland.
Piotr Michalewicz podsumowuje, iż pracowni zależało nam na tym, aby uchwycić i zachować w projekcie unikalność lokalizacji, zielone wzgórze i klimat polskiego wybrzeża. - Centrum umiejscowione jest przy głównej arterii łączącej trójmiasto i wszyscy wjeżdżający do miasta muszą je minąć – projektowaliśmy więc nową wizytówkę Gdyni - opowiada.
Dossier projektu
Inwestycja: Centrum Riviera
Lokalizacja: Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 2
Deweloper: Mayland Real Estate sp. z o.o.
Inwestor: Fonciere Euris
Pracownia projektowa: Valode et Pistre Architectes we współpracy z Michalewicz + Tański
Projekt wnętrz: VP Design (Valode et Pistre Architectes) oraz żera2 Architekci sp.j. (część kinowa)
Architekt prowadzący: Piotr Michalewicz
Koordynacja inwestycji: PGOM sp. z o.o
Data opracowania: 2003-2012
Data realizacji: październik 2013
Powierzchnia całkowita: 70 037 mkw. + 58 879 mkw. (parking podziemny i zewnętrzny)
Powierzchnia zabudowy: 37 637 mkw. + 3666 mkw. (parking zewnętrzny)
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka