REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nowy dach gontowy w XVII-wiecznej świątyni w Łodygowicach

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2022 10:35
Nowy dach gontowy w XVII-wiecznej świątyni w Łodygowicach
Nowy dach gontowy w XVII-wiecznej świątyni w Łodygowicach, fot. shutterstock

Nowy dach wykonany z gontu modrzewiowego otrzymał XVII-wieczny drewniany kościół Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. To kolejny element renowacji zabytkowej świątyni – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

REKLAMA

Ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, którego składnikiem jest łodygowicka świątynia, powiedział, że ułożenie nowego dachu nie było łatwym przedsięwzięciem. "Łodygowicki dach ma skomplikowaną budowę z racji na duże jego rozczłonkowanie" - wyjaśnił.

Duchowny, którego cytują diecezjalne służby prasowe w komunikacie, powiedział, że "dzięki wymianie mocno zniszczonego gontu udało się zastąpić dotychczas funkcjonujące blaszane kosze umieszczone w miejscu przełamań płaszczyzny dachowej, które mocno uszczuplały walory estetyczne". "Jednocześnie na kalenicy przywrócono dawną gontową koronkę w formie grzebienia, która stała się piękną ozdobą całości" - poinformował.

Ks. Tracz dodał, że w świątyni trwają jeszcze prace konserwatorskie przy czyszczeniu i zabezpieczeniu desek szalujących elewacje boczne. "Rusztowania stanęły także przy wieży, gdzie zostanie wymieniona na miedź mocno zniszczona blacha pokrywająca barokowy hełm i latarnię" - zaznaczył.

Remont konserwatorski wzniesionej w latach 1634-1635 świątyni to część projektu renowacji kilku drewnianych kościołów i stworzenia muzeum. Jego koszt to 19,77 mln zł.

Cały projekt zakłada stworzenie unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Jest realizowany przez diecezję przy współpracy m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Łodygowicach dołożyła się także gmina.

Projekt obejmuje sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych: w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Są one niezbędne, by obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.

Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł, a wartość projektu to 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.

Muzeum będzie miejscem organizacji działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, jak wystawy dzieł sztuki, wykłady, konferencje naukowo-badawcze, wernisaże artystyczne, koncerty, warsztaty, które przyciągną naukowców, studentów, twórców ludowych, artystów, ludzi kultury, muzyków, a przede wszystkim turystów, pielgrzymów i mieszkańców, przez co zwiększy się szansa wzrostu dostępu do kultury.

Za pomocą wirtualnej rzeczywistości swoisty szlak turystyczno-kulturalny rozszerzony zostanie także o 14 zabytkowych kościołów drewnianych, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych. Najstarszy z nich - kościół Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej, pochodzi z początku XVI w., a większość została wzniesiona w XVII w.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie