REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowy etap projektu Plażojada wokół jeziora Rusałka

  • Autor: PAP
  • 08 sty 2018 09:19
Nowy etap projektu Plażojada wokół jeziora Rusałka
fot. unsplash

Tereny wokół poznańskiego jeziora Rusałka cieszą się dużą popularnością mieszkańców także poza sezonem letnim. Dzięki kilkudziesięciu nowym i odnowionym lampom zamontowanym przy ścieżkach wokół jeziora, tereny te będą bezpieczniejsze.

REKLAMA

Tereny wokół jeziora są wśród mieszkańców miasta popularne także poza wakacjami. Aktywni poznaniacy nie tylko chętnie spacerują wokół akwenu, ale także biegają, czy jeżdżą na rowerze. W związku z tym m.in. ze względów bezpieczeństwa, postanowiono lepiej oświetlić te tereny.

Przy ścieżkach wiodących wokół jeziora zamontowano łącznie kilkadziesiąt nowych i odnowionych latarni. Jak tłumaczył Ryszard Bączkowski z poznańskiego magistratu, "dzięki współpracy Miasta z Enea Oświetlenie Oddział Poznań zmodernizowano istniejącą sieć oświetlenia na odcinku ul. Golęcińska - plaża Rusałka - parking oraz zrealizowano część nowoprojektowanego oświetlenia w kierunku ul. Botanicznej".

Po północno-wschodniej stronie Rusałki, na ponadkilometrowym odcinku, zamontowano 31 lamp o mocy jednostkowej ok. 15W. W ramach przeprowadzonych prac wymieniono także 25 punktów oświetlenia od strony ul. Golęcińskiej w kierunku plaży.

- Prace związane z instalacją oświetlenia nad Rusałką wykonano zgodnie z wytycznymi Zakładów Lasów Poznańskich przy zachowaniu zasady niezaśmiecania lasów światłem. Zainstalowane zostały oprawy ledowe skierowane w dół. Przy realizacji inwestycji wykorzystano słupy oświetleniowe z kompozytu - podkreślił Bączkowski.

Dodał, że nowe oświetlenie sterowane jest za pomocą zegara astronomicznego, co oznacza, że lampy są włączane i wyłączane na podstawie tabeli zachodów i wschodów Słońca.

- W oprawach ustawiona jest automatyczna redukcja o 30 proc. po godzinie 21. i redukcja o 50 proc. po godzinie 24. Po przeprowadzeniu testów, docelowo oświetlenie na nowym odcinku będzie wyłączane w nocy - tłumaczył.

Nowy system oświetlenia wokół jeziora powstał w powiązaniu z projektem "Plażojada".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie