REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowy mural Bruno Neuhamera na warszawskiej Woli

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 wrz 2021 18:32
Nowy mural Bruno Neuhamera na warszawskiej Woli
Wizerunek Jana Lityńskiego przedstawia mural Bruno Neuhamera. Malowidło znajduje się na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej na warszawskiej Woli. Fot. twitter.com/trzaskowski.

Na warszawskiej Woli odsłonięto mural upamiętniający byłego działacza opozycji antykomunistycznej i posła Jana Lityńskiego. Utonął on 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować psa, pod którym załamał się lód. Miał 75 lat.

REKLAMA

- Jan Lityński zawsze wspierał słabszych – bez krzyku, efekciarstwa i bezkompromisowo. Nadawał znaczenie słowom: troska, pomoc, solidarność. W czasach patosu trzeba nam takich prawdziwych bohaterów – napisał na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który brał udział w uroczystości.

- Teraz jego wizerunek zobaczycie na Woli, gdzie odsłoniliśmy mural Bruno Neuhamera – dodał. Mural znajduje się na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej.

Robotnik, redaktor, programista, działacz

Jan Lityński był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

W 1976 r. współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. W latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie