REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nowy mural przy Metrze Centrum. Przypomina o odzyskanych dziełach sztuki

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2022 12:31
Nowy mural przy Metrze Centrum. Przypomina o odzyskanych dziełach sztuki
Obrazy, rzeźby, grafiki, obiekty rzemiosła artystycznego, a także okazy zoologiczne, które zniknęły z kolekcji warszawskich w wyniku II wojny światowej i zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki staraniom resortu kultury, można zobaczyć na muralu "Utracone/Odzyskane. Z kolekcji warszawskich" przy wejściu do Metra Centrum w Warszawie. fot. Shutterstock

Przy Metrze Centrum w Warszawie powstał mural, który przypomina o odzyskanych dziełach sztuki.

REKLAMA

  • Obrazy, rzeźby, grafiki, obiekty rzemiosła artystycznego, a także okazy zoologiczne, które zniknęły z kolekcji warszawskich w wyniku II wojny światowej i zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki staraniom resortu kultury, można zobaczyć na muralu "Utracone/Odzyskane. Z kolekcji warszawskich" przy wejściu do Metra Centrum w Warszawie.
  • Mural został przygotowany przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak poinformował resort kultury na swojej stronie internetowej, "przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mural prezentuje dzieła sztuki i obiekty muzealne przedstawione w nowoczesnej, atrakcyjnej dla szerokiej publiczności formie". Towarzyszy mu aplikacja, dzięki której po zeskanowaniu kodów QR z muralu, można zobaczyć w rozszerzonej rzeczywistości kolejne dzieła sztuki, a postaci i przedmioty z malowidła ożywają. Dzięki aplikacji można również wejść na stronę internetową MKiDN i zapoznać się z historią odzyskanych obiektów. Mural można oglądać do 4 grudnia.

 

"Pomysł przedstawienia na muralu odzyskanych obiektów wpisuje się w działania popularyzatorskie MKiDN na temat polskich strat wojennych i restytucji utraconych dóbr kultury" - podkreślono. W ostatnich latach, dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do polskich kolekcji powróciło ponad 600 pojedynczych obiektów muzealnych. Obecnie w 15 krajach na świecie toczy się 130 spraw restytucyjnych, dzięki którym prawdopodobnie niebawem do Polski wrócą kolejne utracone dzieła.

Jak jednak wskazano, "odnalezione obiekty to jednak wciąż ułamek tego, co Polska utraciła w wyniku II wojny światowej i grabieży polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych przez niemieckich i sowieckich okupantów". Baza strat wojennych prowadzona w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera ok. 66 tysięcy rekordów, Polska zaś utraciła - według szacunków powojennych - ponad 516 tysięcy dzieł sztuki. Każdy pojedynczy obiekt odnaleziony i przywrócony do macierzystych zbiorów jest krokiem do odbudowania utraconych przez wojnę polskich kolekcji muzealnych. Każdy odzyskany obiekt jest cenny i jest powodem do radości, o czym przypomina mural przy wejściu do Metra Centrum.

Na muralu i w towarzyszącej mu aplikacji można m.in. zobaczyć 5 rysunków - ilustracji do "Marii" Antoniego Malczewskiego autorstwa Michała Elwiro Andriollego, "Damę w pawich piórach" Teodora Axentowicza, "Przy fortepianie" Jacka Malczewskiego, "Portret mężczyzny w renesansowym stroju" oraz "Żydówkę z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, a także "Murzynkę" Anny Bilińskiej.

Pełna lista obiektów odzyskanych, które zobaczyć można na muralu i w towarzyszącej mu aplikacji znajduje się na stronie MKiDN. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie