REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowy oddział Muzeum Etnograficznego przybliży osadnictwo olenderskie

  • Autor: PAP
  • 04 maj 2018 08:27
Nowy oddział Muzeum Etnograficznego przybliży osadnictwo olenderskie
fot. Pixabay

W weekend 12 i 13 maja w Wielkiej Nieszawce nastąpi otwarcie pierwszego w Polsce skansenu, który przybliżał będzie osadnictwo olenderskie na ziemiach polskich. Będzie to nowy oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

REKLAMA

W Olenderskim Parku Etnograficznym znajdą się trzy zagrody, gdzie przygotowano 6 odwzorowanych budynków mieszkalnych i gospodarskich Olendrów.

"W role mieszkańców chałup wcielą się aktorzy lokalnych grup: Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek. Pracownicy muzeum opowiedzą historie związane z powstaniem tego miejsca, można będzie także odwiedzić stoiska z rękodziełem oraz produktami lokalnymi" - poinformowało na swojej stronie internetowej Muzeum Etnograficzne.

Wydarzenie posiada patronat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Organizatorzy przewidują możliwość dotarcia do tego miejsca na różne sposoby, m.in. drogą wodną na tradycyjnych łodziach.

"Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze zachowane do dnia dzisiejszego przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich. Wśród nich znajduje się jeden z trzech ocalałych na tym terenie domów podcieniowych, zbudowany we wsi Kaniczki w 1757 r., jedyna zachowana do dziś zagroda z częścią mieszkalną, inwentarską i stodołą pod jednym dachem, pochodząca ze wsi Niedźwiedź (ok. 1790), czy jedyny wolno stojący spichlerz z Wielkiego Zajączkowa z początku XIX wieku" - informuje muzeum.

Park przygotowywany był przez wiele miesięcy, a pracownicy muzeum zadbali także o małą architekturę w ramach zagród tworzących skansen. Zwiedzający będą mogli podziwiać zabytkowe piwniczki, studnie, płoty, ale także elementy architektury krajobrazu. Park będzie miał powierzchnię 5 hektarów i ma nawiązywać do bardzo charakterystycznego dla olenderskiego osadnictwa układu tzw. rzędówki bagiennej. Główna droga wiodąca przez park wiedzie wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły.

W Wielkiej Nieszawce już w XVII wieku mieszkali przedstawiciele społeczności mennonickiej oraz olenderskiej. Ta wieś była do zakończenia II wojny światowej jednym z najważniejszych ośrodków tej społeczności w Polsce. W Wielkiej Nieszawce znajduje się również zabytkowy cmentarz mennonicki.

W trakcie otwarcia w skansenie staną stoiska z rękodziełem i regionalnymi produktami, a zwiedzanie w pierwszy weekend będzie dla wszystkich bezpłatne.

Podobał się artykuł? Podziel się!