×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowy projekt Zaha Hadid Architects to pełen zieleni ekologiczny mixed-use w europejskiej stolicy

  • Autor: PropertyDesign.pl/AS
  • Opublikowano: 26 sty 2022 09:00
Nowy projekt Zaha Hadid Architects to pełen zieleni ekologiczny mixed-use w europejskiej stolicy
Projekt mixed-use Zugló City Centre w Budapeszcie, proj. ZHA, wiz. Brick Visual

W Budapeszcie powstanie mixed-use rozciągający się na blisko siedem hektarów. Za projektem Zugló City Centre, który będzie powstawać etapami aż do finału w 2029 roku stoi renomowana pracownia Zaha Hadid Architects.

REKLAMA

Kształt Zugló City Centre definiuje istniejąca tkanka miejska 14. dzielnicy miasta – z jej alejkami i placami miejskimi. W sercu projektu powstanie sieć placów i ogrodów miejskich z kawiarniami, sklepami, apartamentowcami, biurami, przychodnią lekarską i ratuszem – wszystkie łączące się z przywróconym naturalnym ekosystemem potoku Rákos-patak.

Przeczytaj także >> Polska w budowie: TOP 35 najbardziej wyczekiwanych inwestycji, o których pisaliśmy w 2021 r.

Projekt jest naszpikowany rozwiązaniami i technologiami, które zapewniają zmniejszenie zużycia energii i emisyjności, przy jednoczesnej poprawie jakości życia lokalnej społeczności. Orientacja budynków i materiały przewidziane do ich wzniesienia pomogą naturalnie regulować temperaturę w centrum, obniżając ją o imponujące 6°C w czasie letnich szczytów temperaturowych w porównania do średnich temperatur w centrum Budapesztu.

W projekcie przewidziano zielone dachy, rozwiązania do gromadzenia, przechowywania i ponownego wykorzystania aż 90 tys. metrów sześciennych deszczówki rocznie, a także scentralizowaną elektrownię sterowaną inteligentnymi systemami i zasilaną energią odnawialną. Pozwoli ona znacznie zredukować zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi jej źródłami.

W projekcie przewidziane blisko 35 tys. mkw. wspólnych terenów zielonych z zacieniającymi drzewami i nowymi stawami, które stworzą nowy park będący trzecim co do wielkości w całej 14. dzielnicy. Architekci przewidzieli stworzenie swoistego "Zielonego Kręgosłupa" inwestycji, który wyznaczać będzie centralną oś projektu, przekształcając się dalej - z miejskich placów i ogrodów - w naturalny park przy wspomnianym potoku Rákos-patak.

Bliskie odległości pomiędzy przestrzeniami mieszkalnymi, roboczymi i rekreacyjnymi wraz z rozległymi strefami dla pieszych i nowymi ścieżkami rowerowymi będą zachęcać mieszkańców do mikromobilności. Co istotne, projekt otaczającej infrastruktury i dróg został oparty o szczegółową analizę wpływu transportu i szereg symulacji w skali mikro i makro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie