Transformacja legendarnej Stoczni Cesarskiej w tętniące życiem sąsiedztwo, w którym przeszłość łączy się z przyszłością, wchodzi w kolejny etap. Re-Vive i Alides ogłosili, że pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi została zwycięzcą międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej, ogłoszonego w maju 2017 r. Drugie i trzecie miejsce trafiły odpowiednio do MVRDV i Studio Paola Vigano.
Henning Larsen jest pracownią architektoniczną specjalizującą się w zrównoważonych projektach urbanistycznych, z silnym naciskiem na tworzenie przestrzeni publicznych i miejsc atrakcyjnych dla lokalnych społeczności.
Umowa na opracowanie koncepcji zabudowy została podpisana pomiędzy inwestorem, a pracownią Henning Larsen 15 marca, podczas wiodących targów nieruchomości MIPIM w Cannes.
- Zespół Henning Larsen dokonał bardzo starannej analizy terenu – zarówno na skalę miejską, jak i w istotnych szczegółach. Pozwoli nam to w pełni docenić bogatą historię tego miejsca – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu.
Projekt Henning Larsen, który powstał we współpracy z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska, przekonał jury konkursowe bardzo starannym i szczegółowym podejściem – zarówno na poziomie poszczególnych budynków i przestrzeni publicznych, jak i innych elementów historycznych. W ocenie jury taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną.
Zwycięski projekt uzyskał również rekomendację Komisji ds. Jakości, która stanowiła ciało doradcze dla Jury. W jej skład weszli doświadczeni urbaniści, architekci, organizacja społeczna oraz eksperci rynkowi. „Nie była to łatwa decyzja, ponieważ końcowe projekty prezentowały bardzo wysoki poziom. Każdy z nich reprezentował nieco inne podejście projektowe, a we wszystkich z nich możliwe było zidentyfikowanie różnych pozytywów. W tym przypadku nasza rekomendacja została udzielona tej, która oferowała najbardziej żywe i różnorodne środowisko miejskie”, mówi prof. Piotr Lorens, Przewodniczący Komisji ds. Jakości.
Proponowany projekt wielofunkcyjny daje realną szansę, aby Stocznia Cesarska stała się integralną częścią miasta. W jego ramach powstanie około 3500 mieszkań, a także przestrzenie biurowe, punkty handlowe, miejsca wypoczynku, hotele czy instytucje kulturalne. „Różnorodność budynków w połączeniu z dobrze zbilansowaną mieszanką funkcjonalną wzbogaci miejski charakter dzielnicy i jednocześnie wpłynie pozytywnie na możliwość ich komercjalizacji” – mówi Maximilian Mendel z REAS, jeden z członków Komisji ds. Jakości.
Dokładne analizy terenu i budynków doprowadziły do wypracowania strategii konserwacji, która opiera się na istniejących elementach, równocześnie proponując nowe funkcje. Będą one stanowić wartość dodaną dla całego obszaru, a wśród nich proponuje się takie rozwiązania, jak targ żywności i być może muzeum sztuki współczesnej. Dodatkowo, nadbrzeżna promenada w połączeniu z trzema charakterystycznymi miejscami publicznymi zmieni Stocznię Cesarską w prawdziwe miejsce spotkań.
„Doceniamy perspektywę użytkownika, którą przyjął zespół Henning Larsen, optymalizując koncepcję widoków na rzekę, poprawiając mikroklimat i proponując sieć elastycznie dostosowujących się do charakteru miejsca przestrzeni publicznych”, mówi Paweł Mrozek z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, jeden członków Komisji ds. Jakości.
- Koncepcja zabudowy uosabia naszą wizję rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Z niecierpliwością czekamy na nadchodzące miesiące, w których nasze plany zostaną dopracowane w ścisłej współpracy z organami ochrony konserwatorskiej – dodaje Gerard Schuurman, dyrektor projektu.
- Ważne było dla nas zachowanie unikalnych walorów historycznych Stoczni Cesarskiej przy jednoczesnym stworzeniu nowego i silnego połączenia z centrum Gdańska, które również zwiększy integrację społeczną. Dla nas rewitalizacja miast polega na tworzeniu długoterminowej wartości dla danego obszaru – ekologicznie, społecznie i finansowo. Cieszymy się na wprowadzenie Stoczni Cesarskiej w nową erę – mówi Jacob Kurek, partner Henninga Larsena.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Projektant, Członek Zarządu Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture