W Poznaniu powstaje Nowy Rynek – pierwsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej realizowana przez Skanska. Otwarty dla mieszkańców, wielofunkcyjny kompleks budynków jest jednym z najbardziej złożonych projektów deweloperskich w historii grupy Skanska. Wśród pracowni architektonicznych zaangażowanych w projekt znalazły się Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Medusa Group oraz Ultra Architekci.
Otwarty dla mieszkańców, wielofunkcyjny kompleks budynków jest jednym z najbardziej złożonych projektów deweloperskich w historii grupy Skanska. Docelowo w kwartale ulic Matyi, Wierzbięcice, Wujka i Przemysłowej powstanie miejski rynek – przyjazna przestrzeń do pracy, mieszkania i rozrywki. Na co dzień będzie mogło z niej korzystać nawet 10 tys. osób.
– Tworząc Nowy Rynek przywracamy ten fragment Poznania jego mieszkańcom – zapowiedział podczas dzisiejszej uroczystości Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska. 6 czerwca 2018 roku oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod budowę inwestycji, która łączyć będzie biznes, funkcje mieszkaniowe, społeczne i kulturalne.
Inwestycja otwarta i wielofunkcyjna
Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 100 tys. mkw. To pierwsza tak duża inwestycja wielofunkcyjna w Polsce realizowana przez Skanska. Podobne kompleksy budowlane Ggrupy powstały dotychczas m.in. w Bostonie, Malmo czy Sztokholmie.
– W centrum Poznania stworzymy nowy kwartał miasta, z rynkiem wewnątrz zespołu budynków o różnej funkcji. Z tego otwartego terenu poznaniacy będą mogli korzystać na wiele sposobów – mieszkając tu, pracując w nowo powstałych biurowcach czy wreszcie odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni – dodaje Arkadiusz Rudzki.
Nowy Rynek powstanie w kwartale ulic Matyi, Wierzbięcice, Wujka i Przemysłowej w Poznaniu, na terenie 3,8 ha. Kompleks budynków stworzy przestrzeń, z której będzie mogło korzystać 10 tys. osób i w której swoje biura ulokują największe światowe firmy.
Nowy Rynek będzie obiektem otwartym i dostosowanym do potrzeb wszystkich mieszkańców miasta. Kompleks budynków został zaprojektowany tak, by osoby niepełnosprawne, starsze czy nieposługujące się językiem polskim mogły poruszać się i korzystać z niego bez żadnych ograniczeń.
– Naszą troskę o poprawę jakości i dostępności zabudowy miejskiej w Polsce docenił m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, wręczając nam 9 maja br. nagrodę „Lider Dostępności” w aż trzech kategoriach. Z kolei poprzedni poznański projekt Skanska – budynek Maraton, otrzymał już certyfikat „Obiekt bez Barier”. Nowy Rynek także wpisuje się w strategię zakładającą, że wszystkie nasze powstające obiekty komercyjne, które budujemy w 7 miastach w Polsce, są budowane uniwersalnie i dostępnie dla ludzi – tłumaczy Arkadiusz Rudzki.
Projekt stworzony przez najlepszych architektów w Polsce
Wśród pracowni architektonicznych zaangażowanych w projekt Nowego Rynku znalazły się Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Medusa Group oraz Ultra Architekci.
Kompleks Nowego Rynku będzie się składał z 5 budynków, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie 100 tys. mkw. W pierwszej fazie budowy powstaną dwa obiekty biurowe, które zaoferują odpowiednio 25 000 i 12 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy. Budowa tych obiektów trwa,
a zakończenie prac zaplanowano na II i III kwartał 2019 roku.
Nowy Rynek to obiekt budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa, certyfikowany w systemie LEED Gold. Każdy z etapów projektu będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”.
Realizacja Nowego Rynku w poznańskiej dzielnicy Wilda przyczyni się w najbliższych latach do powstania wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni o olbrzymim potencjale inwestycyjnym. Projektowana zabudowa, sąsiadująca z licznymi parkami i oddalona o kilkanaście minut spacerem od Starego Rynku, stanie się istotnym elementem nowej dzielnicy, wzbogacając jej ofertę urbanistyczną.
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura