×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowy Rynek - inwestycja Skanska, jakiej w Polsce i w tej części Europy jeszcze nie było

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 cze 2018 16:29
Nowy Rynek - inwestycja Skanska, jakiej w Polsce i w tej części Europy jeszcze nie było
fot. mat. prasowe Skanska

W Poznaniu powstaje Nowy Rynek – pierwsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej realizowana przez Skanska. Otwarty dla mieszkańców, wielofunkcyjny kompleks budynków jest jednym z najbardziej złożonych projektów deweloperskich w historii grupy Skanska. Wśród pracowni architektonicznych zaangażowanych w projekt znalazły się Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Medusa Group oraz Ultra Architekci.

REKLAMA

Otwarty dla mieszkańców, wielofunkcyjny kompleks budynków jest jednym z najbardziej złożonych projektów deweloperskich w historii grupy Skanska. Docelowo w kwartale ulic Matyi, Wierzbięcice, Wujka i Przemysłowej powstanie miejski rynek – przyjazna przestrzeń do pracy, mieszkania i rozrywki. Na co dzień będzie mogło z niej korzystać nawet 10 tys. osób.

– Tworząc Nowy Rynek przywracamy ten fragment Poznania jego mieszkańcom – zapowiedział podczas dzisiejszej uroczystości Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska. 6 czerwca 2018 roku oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod budowę inwestycji, która łączyć będzie biznes, funkcje mieszkaniowe, społeczne i kulturalne.

Inwestycja otwarta i wielofunkcyjna

Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 100 tys. mkw. To pierwsza tak duża inwestycja wielofunkcyjna w Polsce realizowana przez Skanska. Podobne kompleksy budowlane Ggrupy powstały dotychczas m.in. w Bostonie, Malmo czy Sztokholmie.

– W centrum Poznania stworzymy nowy kwartał miasta, z rynkiem wewnątrz zespołu budynków o różnej funkcji. Z tego otwartego terenu poznaniacy będą mogli korzystać na wiele sposobów – mieszkając tu, pracując w nowo powstałych biurowcach czy wreszcie odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni – dodaje Arkadiusz Rudzki.

Nowy Rynek powstanie w kwartale ulic Matyi, Wierzbięcice, Wujka i Przemysłowej w Poznaniu, na terenie 3,8 ha. Kompleks budynków stworzy przestrzeń, z której będzie mogło korzystać 10 tys. osób i w której swoje biura ulokują największe światowe firmy.

Nowy Rynek będzie obiektem otwartym i dostosowanym do potrzeb wszystkich mieszkańców miasta. Kompleks budynków został zaprojektowany tak, by osoby niepełnosprawne, starsze czy nieposługujące się językiem polskim mogły poruszać się i korzystać z niego bez żadnych ograniczeń.

– Naszą troskę o poprawę jakości i dostępności zabudowy miejskiej w Polsce docenił m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, wręczając nam 9 maja br. nagrodę „Lider Dostępności” w aż trzech kategoriach. Z kolei poprzedni poznański projekt Skanska –  budynek Maraton, otrzymał już certyfikat „Obiekt bez Barier”. Nowy Rynek także wpisuje się w strategię zakładającą, że wszystkie nasze powstające obiekty komercyjne, które budujemy w 7 miastach w Polsce, są budowane uniwersalnie i dostępnie dla ludzi – tłumaczy Arkadiusz Rudzki.

Projekt stworzony przez najlepszych architektów w Polsce

Wśród pracowni architektonicznych zaangażowanych w projekt Nowego Rynku znalazły się Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Medusa Group oraz Ultra Architekci.

Kompleks Nowego Rynku będzie się składał z 5 budynków, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie 100 tys. mkw. W pierwszej fazie budowy powstaną dwa obiekty biurowe, które zaoferują odpowiednio 25 000 i 12 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy. Budowa tych obiektów trwa,
a zakończenie prac zaplanowano na II i III kwartał 2019 roku.

Nowy Rynek to obiekt budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa, certyfikowany w systemie LEED Gold. Każdy z etapów projektu będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”.

Realizacja Nowego Rynku w poznańskiej dzielnicy Wilda przyczyni się w najbliższych latach do powstania wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni o olbrzymim potencjale inwestycyjnym. Projektowana zabudowa, sąsiadująca z licznymi parkami i oddalona o kilkanaście minut spacerem od Starego Rynku, stanie się istotnym elementem nowej dzielnicy, wzbogacając jej ofertę urbanistyczną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie