×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowy Rynek Łazarski coraz bliżej

  • Autor: www.poznan.pl
  • Opublikowano: 21 mar 2018 12:16
Nowy Rynek Łazarski coraz bliżej
fot. UM Poznań

Do 2020 roku Rynek Łazarski zmieni się nie do poznania dzięki przebudowie, która ruszy już na początku września tego roku. Prace będą prowadzone tak, by zachować w ich trakcie funkcję handlową tego miejsca.

REKLAMA

Za dwa lata - po modernizacji - rynek ma być nie tylko przestrzenią handlową, ale też miejscem spotkań, wypoczynku i wydarzeń kulturalnych.

O rozpoczynającej się jesienią inwestycji kupcy z Rynku Łazarskiego i jego mieszkańcy rozmawiali z zastępcą prezydenta Poznania, Mariuszem Wiśniewski i autorem projektu przebudowy, Michałem Bułatem.

- Zachowanie funkcji handlowej Rynku Łazarskiego w czasie przebudowy to priorytet. To ważne dla pracujących w tym miejscu i dla mieszkańców. Trudno sobie wyobrazić, by rynek zniknął na dwa lata - podkreślał podczas spotkania Mariusz Wiśniewski.

Na początku września stragany z tzw. dużej płyty Rynku Łazarskiego zostaną przeniesione na obszar małej płyty. Według Michała Bułata ta operacja, dzięki której kupcy będą mogli prowadzić w trakcie remontu swą działalność, potrwa około dwóch tygodni.

Pierwszy etap przebudowy, który na wniosek kupców rozpocznie się po sezonie wakacyjnym, obejmie właśnie dużą płytę rynku, z dotychczasowym głównym targowiskiem. Potrwa on maksymalnie do września 2019 roku. Powstanie zadaszona, handlowa część ze straganami i pawilonami handlowymi, które dodano do pierwotnego projektu w trakcie konsultacji z kupcami. W ich wyniku oraz konsultacji z mieszkańcami w projekcie pojawiło się też więcej zieleni w rejonie tzw. lejka łazarskiego i na północnym skraju rynku. Przybyło tam również miejsc postojowych. 

- Takie spotkania jak dzisiejsze mają sens. Po poprzednim w projekcie pojawiły się pawilony handlowe. Po dzisiejszym wiemy, że musimy bardziej rozsunąć stoiska na targowisku tymczasowym, by zagwarantować do nich dojazd - przekonywał autor projektu.

- Wartością tego projektu jest to, że nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale ucierał się w trakcie licznych konsultacji. To powinno być wzorem dla innych tego typu przedsięwzięć - mówił zastępca prezydenta Poznania.

Najpóźniej we wrześniu przyszłego roku kupcy będą mogli przenieść się na nową przestrzeń targowiska, podzieloną alejkami o szerokości 3 metrów i alejkami głównymi o 1,5 metra szerszymi. Membranowy dach nad straganami i pawilonami w najniższym miejscu będzie na wysokości 4 m, co umożliwi dojazd samochodów dostawczych. Cały Rynek Łazarski będzie monitorowany i oświetlony przez całą dobę.

Gdy do użytku kupców oddana zostanie nowa część rynku, prace obejmą obszar tzw. lejka łazarskiego, czyli Skwer Kazimierza Nowaka, który ma być miejscem rekreacji i spotkań. Zniknie dotychczasowy postój taksówek, który zostanie przeniesiony na ul. Calliera, a w zamian pojawi się deptak, który prowadził będzie od przystanku tramwajowego na ul. Głogowskiej do części handlowej rynku.

Po przebudowie rynek będzie okalała dwukierunkowa ulica, która tylko na odcinku między Małeckiego a Niegolewskich, ograniczona zostanie do jednego kierunku. Przy planowanym zminimalizowaniu dróg dla samochodów w okolicy Rynku Łazarskiego zachowana zostanie dotychczasowa liczba miejsc parkingowych.

Trwa właśnie przetarg, który wyłoni inżyniera kontraktu dla tej inwestycji. Następnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy.

- W realizację tego projektu wszyscy wkładamy dużo serca. Chcemy przeprowadzić ją jak najlepiej, by Rynek Łazarski przez kolejne dziesięciolecia służył zarówno kupcom i mieszkańcom, jak i turystom, którzy odwiedzają Poznań - deklarował Mariusz Wiśniewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie