REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowy Sącz zyska nowe Muzeum Okręgowe na wiosnę

  • Autor: PAP
  • 28 gru 2017 14:35
fot. shutterstock

Na wiosnę przyszłego roku Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu rozpocznie działalność w nowej siedzibie – odnowionej, zabytkowej kamienicy położonej w centrum miasta. W 2015 r. placówka opuściła swoją dotychczasową siedzibę w synagodze, która wróciła do gminy żydowskiej.

REKLAMA

Na nową siedzibę muzeum została wytypowana kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 56. Jej gruntowna modernizacja była możliwa dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.Wartość całego projektu wyniosła ponad 4 mln zł, w tym blisko 1 mln zł stanowiło dofinansowanie z funduszy europejskich.

Dyrektor placówki Robert Ślusarek poinformował w czwartek, że główne prace remontowe oraz adaptacyjne związane ze zmianą funkcji obiektu i przystosowaniem pomieszczeń dla potrzeb muzeum zostały już zakończone. Do końca marca przyszłego roku potrwają drobne prace wykończeniowe, aranżacja wnętrz na wystawy stałe i czasowe oraz przenoszenie eksponatów, tymczasowo zmagazynowanych w Miasteczku Galicyjskim.

Według członka zarządu województwa małopolskiego Leszka Zegzdy placówka zyskuje obiekt w pięknym miejscu i znakomitej lokalizacji, idealnie dopasowany do potrzeb. "Planowane w maju przyszłego roku otwarcie będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii sądeckiego muzeum i z pewnością odciśnie się w świadomości mieszkańców regionu" - ocenił.

Działania związane z pozyskaniem odpowiedniego gmachu, pozwalającego w jednym miejscu przedstawić większość zbiorów dotyczących dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny trwały od 2015 r., kiedy Muzeum Okręgowe wyprowadziło się z XVIII-wiecznej synagogi, którą zajmowało od ponad 50 lat. Świątynia jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Przywrócona została do celów religijnych.

Zdaniem dyrektora Ślusarka nowy budynek będzie ratunkiem dla sądeckiego muzeum, które w przyszłym roku będzie obchodzić 80-lecie swojego powstania. Na uroczyste otwarcie nowej siedziby pracownicy muzeum zapowiadają ekspozycję dzieł Jacka i Rafała Malczewskich.

W nowej głównej siedzibie Muzeum Okręgowego będzie prezentowane przede wszystkim dziedzictwo kulturowe Sądecczyzny oraz dzieje miasta Nowego Sącza. Wystawa stała będzie nawiązywać do historii samego budynku - został on wzniesiony w 1912 r. i pełnił funkcję austro-węgierskiego banku - w kontekście samorządności w dobie autonomii galicyjskiej. Obejmie ona czasy od 1867 r. do końca II wojny światowej.

Na stałe będzie również eksponowana kolekcja obrazów znanego sądeckiego portrecisty Bolesława Barbackiego. W dużej sali reprezentacyjnej będą organizowane spotkania, konferencje i koncerty oraz wystawy zmienne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie