REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowy wiadukt połączył Batowice z Krakowem

  • Autor: PAP
  • 11 lip 2022 13:24
Nowy wiadukt połączył Batowice z Krakowem
45-metrowy wiadukt nad torami kolejowymi połączył Nową Hutę z drogą powiatową w Batowicach i Dziekanowicach w gminie Zielonki. fot. Shutterstock

W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie 45-metrowego wiaduktu, który - nad torami kolejowymi - połączył Batowice z Krakowem.

REKLAMA

  • W poniedziałek uroczyście otwarto nowy wiadukt, który - nad torami kolejowymi - połączył Batowice z Krakowem i umożliwił uruchomienie komunikacji publicznej pomiędzy miastem a ościennymi północno-wschodnimi gminami.
  • 45-metrowy wiadukt nad torami kolejowymi połączył Nową Hutę z drogą powiatową w Batowicach i Dziekanowicach w gminie Zielonki.
  • W ramach inwestycji powstały też trzy ronda, chodnik i ścieżka rowerowa.
  • Inwestorem i koordynatorem budowy był Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego.

"To największa w historii inwestycja infrastrukturalna powiatu krakowskiego" - powiedział starosta Wojciech Pałka podczas uroczystości otwarcia wiaduktu.

Jak zwrócił uwagę wójt Zielonek Bogusław Król, nowy wiadukt umożliwia uruchomienie komunikacji publicznej. "Dzięki tej inwestycji wszystkie relacje będą możliwe - zarówno do centrum Krakowa jak i na os. Piastów" - powiedział. Dodał, że wiadukt to też najkrótszy wylot z Nowej Huty na trasę S52 Północnej Obwodnicy Krakowa.

"Powstanie układu komunikacyjnego składającego się z: wiaduktu, rond, nowej drogi, chodnika, ścieżki rowerowej i zatok autobusowych nie byłoby możliwe bez rządowego wsparcia" - zaznaczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dofinansowanie, jakie na inwestycję otrzymał powiat z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD; wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych) to ok. 25 mln zł. Całkowita wartość tego zadania to blisko 38 mln zł. Wkład powiatu krakowskiego to ponad 2 mln zł, miasta Krakowa to 8 mln zł, gminy Zielonki - 1,8 mln zł, gminy Michałowice - 1 mln zł.

Z RFRD w latach 2019-2022 dofinansowano ponad 1 tys. zadań z województwa małopolskiego o łącznej wartości ponad 955 mln zł. Umożliwiło to budowę, przebudowę lub remont ponad 1220 km dróg powiatowych i gminnych.

Rządowe wsparcie przyznano także na budowę trzech obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich w Małopolsce. Łączne dofinansowane dla obwodnic Zielonek, Brzeszcz i Szczurowej to ok. 110 mln zł.

Od 2021 r. ze środków Funduszu są dofinansowywane zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa pieszych w obszarze przejść dla pieszych. Dzięki nim w województwie małopolskim realizowanych jest ponad 170 takich zadań.

W całym kraju w latach 2019-2022 wsparcie z RFRD uzyskało ponad 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych o łącznej długości ponad 18 tys. km. Na ten cel rząd przeznaczył ok. 13 mld zł. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie